Maslina treba da bude deo kućne apoteke, a ne samo kuhinje

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Nov.2021, 10:11

Maslina treba da bude deo kućne apoteke, a ne samo kuhinje

Maslina je jedna od biljaka koja se najduže upotrebljava u ljudskoj ishrani i oduvek je smatrana veoma vrednom i veoma lekovitom. Ujedno, maslina je jedna od najdugovečnijih biljaka poznatih čoveku.

Kada se pogledaju zelene oaze u kojima ljudi najduže žive, u Evropi su one uglavnom smeštene na Mediteranu, a stručnjaci tvrde da veliki deo zasluga za to ima maslina, navodi Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar u redovnoj rubrici Jutarnjeg programa, Tajne bilja. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<

Kako da izaberete dobro maslinovo ulje

Ekstradevičansko hladno ceđeno maslinovo ulje je najkvalitetnije i najskuplje.

Devičansko maslinovo ulje se dobija istim procesom hladnog ceđenja, ali od nešto zrelijih maslina i za nijansu je jeftinije.

Rafinisano maslinovo ulje se obično širom Mediterana koristi za kuvanje jer ima prilično blag i neutralan ukus i miris.

Ulje od komine masline je najjeftinije i najmanje vredno i nema lekovita svojstva koja se pripisuju maslini.

„Ja sam lično video jednu koja potiče iz Hristovog vremena u Jerusalimu, staru 2.000 godina, ali kažu da ima i starijih od nje. Zvanično, najstarija maslina koja rađa je na Kritu i da je 3.000 godina stara“, navodi narodni travar.

Maslinovo ulje je najbolja preventiva

Maslinovo ulje je najbolje koristiti preventivno, kao i većinu drugih biljaka o kojima govorimo u serijalu Tajne bilja. Masline su idealne za ljude koji su skloni začepljenju krvnih sudova jer imaju snažno antioksidantno dejstvo i sprečavaju oksidovanje holesterola koji zapušava naše krvne sudove.

„U studijama koje su sprovedene u Španiji je dokazano da maslinovo ulje spušta nivo lošeg holesterola, a podiže nivo dobrog, što je izuzetno važno za srce. Zato je važno da koristimo što kvalitetnije maslinovo ulje i da ga što češće koristimo“, naglašava Antonijević.

Sukobljena su mišljenja da li maslinovo ulje treba termički obrađivati ili ne. Dugo se mislilo da nije dobro kuvati na maslinovom ulju, ali danas postoje neki drugi dokazi. Ali ako se koristi za lečenje, onda se koristi bez termičke obrade, bilo na salati, bilo da započnete dan jednom kašikom maslinovog ulja, na čemu bi nam jetra bila posebno zahvalna.

Blagotvorna svojstva lista i ploda masline

List masline je bezbedan za ljudsku upotrebu, ali ukoliko pijete antibiotike, može se dogoditi da čaj anulira njihovo dejstvo.

Čaj ili alkoholni ekstrakt od lista masline pomaže i ljudima koji pate od alergija jer utiče na vezivanje histamina.

Idealno je sakupiti listove sa divljih maslina, ali nije problem ako je i sa pitomih, mada bi bilo poželjno da ne budu hemijski tretirane nekim pesticidima.

Crna maslina se preporučije i u borbi protiv anemije jer sadrže dosta gvožđa.

„Važno je napomenuti da su masline koje možemo da nabavimo u slobodnoj prodaji vrlo često jako slane i to je loše, posebno za ljude sa visokim pritiskom, zato je bolje birati one koje su u ulju i nisu u salamuri, ili ih isprati i ukloniti višak soli“, dodaje Antonijević.

Maslinovo ulje u kozmetici

Širom Mediterana postoji niz narodnih recepata za negu lepote koji u osnovi imaju maslinovo ulje u kombinaciji sa biljkama kao što je smilje, lavanda, kantarion. Obično se dodaje i pčelinji vosak kao prirodni emulgator. Tako se dobija vrlo kvalitetan melem za tretiranje različitih kožnih oboljenja.

„Kantarion stavljen u maslinovo ulje, pored toga što može da se koristi za negu kože, može i da se pije i izuzetno je blagotvorno za ljude koji imaju problem sa želucem i čirom na želucu ili dvanaestopalačnom crevu. Inače, ekstrakt masline jako dobro deluje na ljude koje muči helikobakter pilori“, navodi Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar.

Čaj i tinktura od listova masline

Čaj od lista masline se širom Mediterana koristi kao oproban narodni lek protiv prehlada, gripa i nazeba, ali je najpoznatiji po tome što utiče na snižavanje krvnog pritiska.

-Jednu supenu kašiku osušenih listova masline preliti šoljom hladne vode, prokuvati dva-tri minuta, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata.

Čaj se procedi i može se popiti dve do tri šolje u toku dana.

Može se koristiti čist ili u kombinaciji sa belom imelom ili cvetovima gloga, a jako je korisno sveže listove masline potopiti u rakiju. Ta tinktura je odlična protiv bolova u zglobovima ili mišićima, jer kako su otkrili naučnici u Filadelfiji, ona je po sastavu slična ibuprofenu i direktno utiče na smanjenje bolova.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.