Maligne bolesti kod dece, najvažnija prevencija

Izvor: RTS, 13.Feb.2014, 20:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Maligne bolesti kod dece, najvažnija prevencija

Više od 160.000 dece u svetu godišnje oboli od nekog oblika malignog tumora, a rak odnese preko 90.000 života. Uprkos dobrim rezultatima lečenja, u svetu i Srbiji je ta grupa bolesti, odmah iza povreda, najučestaliji uzrok smrtnosti kod dece. Prevencija i rana dijagnostika najvažnije su kod ovih bolesti.

Svake godine u svetu od nekog oblika malignog tumora oboli više od 160.000 dece, a rak odnese više od 90 hiljada života. Uprkos dobrim rezultatima lečenja, i u Srbiji, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kao i u drugim razvijenim zemljama, ta grupa bolesti je po učestalosti i dalje drugi uzrok smrtnosti kod dece do 14 godina, odmah iza povreda.

Milkica Dimitrijević pobedila je rak kostiju, studentkinja je treće godine psihologije, radi na radiju koji je osnovan da bi pomogao obolelima, a volela bi da radi kao psihoonkolog u nekoj od zdravstvenih ustanova u kojoj se leče deca obolela od raka.

"Bolelo me je koleno najviše kada sam išla stepenicama. Dvadesetak dana pre 18. rođendana sam saznala da imam rak, bio mi je šok, ali rekla sam sebi, pa dobro, negiranjem nećeš ništa postići, moraš što pre ući u borbu. Ne znaš kakav će kraj odnosno ishod biti, ali nemoj da odustaješ, daj sve od sebe", ispričala je Milkica Dimitrijević, sada urednica radija "MladiCe".

U Srbiji godišnje oboli 350 dece, odnosno mladih do 19 godina, a prema poslednjim podacima Instituta Batut, bitku sa bolešću je tokom 2011. godine izgubilo 52 deteta.

"Najzastupljeniji su bili tumori mozga 23,6 odsto, potom sledi leukemija 20,9 odsto, i limfomi 9,7 odsto", kaže Dragan Ilić, direktor Instituta za javno zdravlje Mila Jovanović Batut.

U Ministarstvu zdravlja kažu da je u lečenju napravljen veliki pomak.

"Imamo jedan podatak koji želim da iznesem i koji govori o tome da ipak štitimo decu uz sve probleme i tranziciju kroz koju prolazimo - nekada je preživljavanje bilo ispod 50 procenata, danas je to preko 80 odsto", kaže ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović.

Lekari poručuju da je procenat preživljavanja veliki zahvaljujući praćenju evropskih i svetskih protokola, odnosno kombinaciji hemoterapije, radioterapije, hirurgije, kao i postoperativnog praćenje dece.

"Neophodna je mnogo, mnogo veća stručna podrška, psihološka podrška pre svega roditeljima, jer roditelj mora da bude veoma snažan i psihički stabilan za pružanje podrške detetu", rekla je Irina Ban iz Udruženja rodtelja dece obolele ili izlečene od malignih bolesti "Zvončica".

Na konferenciji održanoj u susret obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv malignih bolesti kod dece zaključeno je da i ubuduće akcenat treba da bude na prevenciji i ranoj dijagnostici, ali da će prioritet biti uvođenje palijativne nege za one koji ne mogu da pobede bolest.

Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti biće u subotu obeležen u 85 zemalja sveta.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.