
Izvor: Politika, 13.Feb.2014, 13:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sve više dece izlečene od raka
Godišnje između 330 i 350 mališana oboli od malignih bolesti. – Važna rana dijagnoza. – Najveći rizik – infekcije
Milkica Dimitrijević (22) iz Beograda razbolela se od osteosarkoma – vrste raka koji napada kosti, kada je imala 17 godina. Uspela je posle dugotrajnog lečenja da pobedi opaku bolest i danas je student treće godine psihologije.
– Sve je počelo sa bolom u kolenu, pa sam odlučila da proverim o čemu je reč. Kada su lekari na snimku videli >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << promenu na kosti, uputili su me na Institut za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica”. Tamo su nastavili ispitivanja, bila sam na magnetnoj rezonanci i radili su mi biopsiju. Onda su mi saopštili da imam osteosarkom. Na prvu hemoterapiju otišla sam nedelju dana pre svog punoletstva – priča za „Politiku” ova devojka.
Naporno lečenje trajalo je oko godinu dana. Posle hemoterapije usledila je operacija, zatim oporavak...
– Pošto je tumor morao da se odstrani, ugradili su mi protezu kolena. Kad sam se razbolela bila sam u četvrtom razredu srednje škole. Porodica i drugovi bili su mi velika podrška, a zbog bolesti sam više meseci izostala sa nastave, pa sam četvrtu godinu vanredno polagala. Svi su imali veliko razumevanje za mene i puno su mi pomogli – kaže Milkica koja dobrovoljno radi za neformalnu grupu mladih izlečenih od raka „Mladice” i učestvuje u manifestacijama koje se ubrzano pripremaju za obeležavanje 15. februara – Međunarodnog dana dece obolele od raka.
– Važno je da se na vreme reaguje, zato svako čim primeti nešto čudno treba da ode kod lekara. Proces lečenja je izuzetno težak i pun uspona i padova i zato poručujem onima koji se trenutno leče od raka da ne klonu duhom i da budu jaki i uporni u borbi sa bolešću – kaže Milkica.
Ova devojka je jedna od mnogih mladih u Srbiji koji su uspeli da pobede opaku bolest, a najnoviji podaci Instituta za javno zdravlje Srbije „dr Milan Jovanović Batut” govore da je rak kod dece uzrasta do 19 godina izlečiv u oko 70 odsto slučajeva.
– Godišnje od raka oboli između 330 i 350 dece do 19 godina, a broj obolelih kod nas se ne povećava, već je u nivou drugih evropskih zemalja. Posebno je važno što trend umiranja dece obolele od raka opada iz godine u godinu, što ukazuje na to da se bolest na vreme otkriva i da su preventivne mere dobre. „Rana dijagnoza – bolja prognoza ” posebno važi za mališane, jer dečji organizam mnogo bolje reaguje na terapiju protiv raka. Kod odraslih rak je hronična bolest, a kod dece akutna – objašnjava za „Politiku” dr Snežana Živković-Perišić, epidemiolog sa Instituta „Batut”.
Posebno raduje činjenica da raste broj izlečene dece do 14 godina, što je inače uzrast kada mališani najčešće obolevaju od raka, koje je povećano sa oko 60 procenata od pre nekoliko godina na današnjih 80 odsto. Da bi se poboljšalo praćenje dece obolele od raka, a pre svega terapije koja im se daje, potrebno je uspostaviti nacionalni registar dece i adolescenata obolelih od malignih bolesti, kaže ova doktorka.
Jedan od problema sa kojima se suočavaju oboleli mališani i njihove porodice jeste što su kod nas i dalje neujednačeni standardi lečenja i nege onkoloških bolesnika u odnosu na druge evropske zemlje, kaže za „Politiku” Irina Ban iz Udruženja roditelja dece obolele od malignih bolesti „Zvončica”.
Zahvaljujući našim lekarima koji se trude da budu uključeni u svetska zbivanja terapija citostaticima je slična evropskim, a poštuju se i evropski protokoli, objašnjava naša sagovornica.
– Velika muka je međutim, što obolelima nisu dostupni svi lekovi, pre svega prateća terapija, kao što su na primer savremeni antibiotici. Kod nas deca obolela od raka najveći rizik imaju od infekcija. U nekim stvarima kasnimo za Evropom i 20 godina – ističe Irina Ban.
„Zvončica” od 2009. upravlja roditeljskom kućom smeštenom na Institutu za majku i dete, u kojoj u 12 apartmana privremeni dom nalaze pre svega mališani kojima je presađena koštana srž.
--------------------------------------------------------------------------------
Uslovi lečenja daleko od evropskih
Uslovi u kojima se leče deca obolela od raka daleko su od evropskih, kaže za „Politiku” Todor Mančić, predsednik Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka (Nurdor). „Samo lečenje prati evropske tokove, međutim uslovi u kojima se mališani leče veoma su loši. U bolnicama po petnaestoro dece koristi jedan toalet, smeštena su u neadekvatnim, malim, pretrpanim sobama, roditelji koji su sa decom tokom terapije nemaju gde da spavaju, jer kreveti za njih ne postoje...”, nabraja probleme predsednik Nurdora.Ove teškoće, po njegovim rečima, mogu da se prevaziđu ako država bude imala sluha da priskoči u pomoć.
--------------------------------------------------------------------------------
U 2011. godini u Srbiji
od raka se razbolelo 339 dece
umrla 52 obolela mališana
Deca najčešće obolevaju od:
leukemije
tumora mozga
limfoma
Najnoviji podaci Instituta „Batut”
D. Ivanović
objavljeno: 13.02.2014.
Od malignih bolesti oboli 160.000 dece godišnje
Izvor: Akter, 13.Feb.2014
Svake godine u svetu od nekog oblika malignog tumora oboli više od 160.000 dece, oko 90.000 umre, a prema podacima iz 2011. godine u Srbiji je obolelo 339 dece uzrasta do 19 godina