Makedonija ukida meru uslovljenog uvoza pšenice

Izvor: Blic, 28.Avg.2013, 20:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Makedonija ukida meru uslovljenog uvoza pšenice

Vlada Makedonije donela je odluku da od 2. septembra ukine uslovljeni uvoz pšenice, jer je ocenila da se tržište pšenice stabilizovalo, izjavio je danas portparol makedonske vlade Aleksandar Georgiev.

- Tržište je stabilno, izazov je prevaziđen i stovrili se uslovi za ukidanje zaštitne mere uslovljenog uvoza pšenice iz inostranstva. Mera prestaje da važi 2. septembra ove godine - rekao je on.

Analize makedonskog ministarstva poljoprivrede ukazuju na to da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 95 odsto domaće proizvodnje već otkupljeno, sa čime su se stvorili uslovi za povlačenje zaštitne mere.

- Vlada je informisana i da se završava proces stabilizacije tržišta brašna u Makedoniji i da se očekuje da bude ukinuta mera uslovljenog uvoza brasna iz inostranstva u prvoj polovini sledećeg meseca, zato što su se stvorili uslovi i za to - zaključio je Georgiev.

Kako je ranije danas rečeno u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine Srbije, makedonski ministar poljoprivrede Ljupčo Dimovski obavestio je potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasima Ljajića da je makedonska Vlada započela proceduru za ukidanje sporne uredbe o ograničavanju uvoza pšenice i brašna.

Iako je Uredbom predviđeno da uvoz pšenice i brašna u Makedoniju bude ograničen do 31. decembra ove godine, sporni propis u delu koji se odnosi na pšenicu prestaće da važi 2. septembra.

Ljajić je izrazio očekivanje da Makedonija neće ubuduće pribegavati restriktivnim merama, jer je u interesu obe zemlje da protok robe bude slobodan u oba pravca.

- Ukoliko bi se iskoristili svi potencijali, obim robne razmene između Srbije i Makedonije mogao bi da poraste sa sadašnjih 600 miliona na milijardu evra - rekao je Ljajić.

Makedonija je meru o ograničenju uvoza pšenice i brašna uvela 1. jula. Mera predviđa da za kilogram uvezene pšenice makedonski uvoznici moraju da kupe tri kilograma domaće, a za kilogram uvezenog brašna četiri kilograma domaćeg žita.

Na sastanku komiteta CEFTA u Beogradu 22. jula sve članice CEFTE izvršile pritisak na Makedoniju da se obaveže da ukine spornu odluku u roku odoko mesec i po dana.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.