MMF odustao od strogoće

Izvor: Politika, Tanjug, 31.Avg.2009, 23:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MMF odustao od strogoće

Izvukli smo se bez povećanja poreza na dodatu vrednost, a pregovarački tim iz Vašingtona nije insistirao ni na smanjenju plata i penzija. – Ekonomisti: Jeftino smo prošli

Jeftino smo prošli – prvi su komentari stručne javnosti, posle osam dana pregovaranja s delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda.

Bez obzira na to što je uslov za povlačenje druge rate, od ukupno odobrenih 2,9 milijardi evra bio da minus u državnoj kasi ne bude veći od tri odsto, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << MMF je još prvog dana pregovora dozvolio da se deficit poveća za 50 odsto. Iako se tome čak ni ministarka finansija Diana Dragutinović nije nadala, izvukli smo se bez povećanja poreza na dodatu vrednost, a pregovarački tim iz Vašingtona nije insistirao ni na smanjenju plata i penzija.

Sada je već izvesno da će misija na čelu sa Albertom Jegerom napraviti još jedan ustupak. Srbiji će odobriti zajam od 500 miliona dolara za pokrivanje rupe u državnoj kasi, iako se, po pravilu, sredstva MMF-a isključivo koriste za podršku deviznim rezervama.

A da li će se delegacija Fonda i zvanično odreći njoj svojstvene strogoće, biće jasno posle poslednje plenarne sednice zakazane za danas. Sa predstavnicima Vlade Srbije podvući će konačnu crtu ispod računice za budžetsku 2009. godinu. A pre nego što članovi misije spakuju kofere, kako nezvanično saznajemo, obratiće se srpskoj javnosti na konferenciji za novinare kojoj će prisustvovati i ministarka finansija Diana Dragutinović.

Tema jučerašnjeg razgovora predstavnika MMF-a sa guvernerom Radovanom Jelašićem, u centralnoj banci, bila je monetarna politika. Guverner, koji se sa članovima misije sastao i tokom vikenda, juče nije želeo da razgovara sa novinarima, poštujući dogovor da nema izjava dok se na pregovore ne stavi tačka. Pojedini članovi misije juče su veći deo dana proveli za kompjuterom, svodeći račune i projekcije zajedno sa ovdašnjim ekonomistima.

Prema oceni Boška Živkovića, člana ekonomskog saveta premijera, ovakva reakcija je očekivana, jer je MMF promenio doktrinu poslovanja.

– Umesto tvrde, gotovo ignorantske pozicije, ova međunarodna finansijska institucija je zaista zauzela mekši stav prema nama. Ali to je moglo i da se nasluti kad se zna da su u zemljama u okruženju pristajali i na veće ustupke. Zaista su ovoga puta bili otvorenog uma, a to delom pripisujem i tome što su na čelu MMF-a sada dvojica francuskih ekonomista (Dominik Štros-Kan i Olivije Blanšar), koji nisu zarobljenici tradicionalne koncepcije ponašanja – objašnjava Živković.

On ipak dodaje da bi bilo pošteno reći da smo se relativno lako izvukli, ali da time glavni problemi nisu rešeni. Jer, fiskalna neravnoteža je samo odložena za sledeću godinu.

– Smanjenje minusa u kasi dogodine će ići teže, jer servisiranje mnogobrojnih obaveza dolazi na naplatu, a i prihod od PDV-a više neće biti izdašan kao do sada. Koliko god to bilo teško, mora se ići na uvođenje poreza na dohodak građana. Sledeće godine to ćemo teško moći da izbegnemo, ali što pre to uradimo, biće bolje. To je već politička stvar, ali iz ekonomskog ugla gledano takav potez je logičan – kaže naš sagovornik.

Miladin Kovačević, zamenik Republičkog zavoda za statistiku, takođe nije iznenađen popustljivošću MMF-a. Kako kaže, znaci su jasno ukazivali da će ta institucija odobriti Srbiji veći deficit.

– Kakve veze ima to kako su oni reagovali u susednim zemljama? Njih interesuje samo da li Srbija ima realnih sredstava da finansira deficit do kraja godine. Da li ima načina da pokrije minus koji je dvostruko veći od očekivanih 70 miliona dinara – ističe Kovačević.

Inače, mnogi ekonomisti juče su odbili da komentarišu rezultate pregovora dok se na njih konačno ne stavi tačka. Miroslav Zdravković ističe da, bez obzira na to što nezvanične informacije idu u prilog našem pregovaračkom timu, ne treba slaviti pre nego što šef misije Albert Jeger kaže svoju, poslednju reč.

– Dok ne čujemo pozitivnu odlaznu poruku, sve je moguće. Sudeći prema onome što je, doduše nezvanično, moglo da se čuje, prošli smo ne dobro nego odlično. I ovo je, slobodno mogu da kažem, čista petica za naše pregovarače. Izbegli smo povećanje PDV-a i poreza na zarade, što je dobro, jer i ta terapija ima negativne efekte na ekonomiju. Imamo dobro punjenje budžeta i u avgustu, posle ohrabrujućeg jula, što opet daje nadu da može da dođe do spontanog laganog oporavka. Istina, nema privrednog rasta, ali je i to bolje nego da zabeležimo pad – kaže naš sagovornik.

Nije reč o tome da je MMF omekšao, već da je svuda u svetu nastupio sistemski šok, dodaje Zdravković. U krizi je ceo svet, ne samo Srbija, i zato je MMF doštampao dodatnih 250 milijardi dolara za oporavak svetske privrede, podseća naš sagovornik.

– Tako će i Srbija dobiti 500 miliona dolara za podršku budžetu, jer je ova međunarodna finansijska institucija napravila presedan i povećala kvote – objašnjava on.

A. Nikolić

[objavljeno: 01/09/2009]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.