
Izvor: B92, 06.Nov.2018, 16:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Lažne vesti sve veći problem, rešenje - obrazovanje"
Lažne vesti postaju sve veći problem u Srbiji u skladu sa lošim trendom u celom svetu, izjavila je premijerka Ana Brnabić.
Ona je istakla da bi preterana regulacija vodila zatvorenijim društvima i ne bi bila dobra za demokratiju.
Brnabićeva je na Veb-samitu u Lisabonu, govoreći na panelu posvećenom lažnim vestima, rekla da živimo u svetu lažnih vesti i alternativnih fakata i da je to problem sa kojim se moramo boriti.
"Ipak, bila bih pažljiva kod >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << regulacije ovog problema od strane države, jer preterana regulacija vodi zatvorenijim društvima i nije dobra za demokratiju", poručila je Brnabićeva, prenosi Blic.
Prema njenim rečima, dugoročno gledano, rešenje je strateško ulaganje u obrazovanje.
"Moramo da se vratimo unazad i da stvorimo sistem koji će učiti decu kako da misle, a ne šta da misle, koji će ih učiti analitičkom pristupu i da preispituju informacije koje dolaze do njih", rekla je Brnabićeva na panelu "Možemo li zaustaviti porast lažnih vesti", na kome su govorili i Mičel Baker iz "Mozile", David Pemsel iz "Gardijan medija" grupe, kao i Metju Garhan iz "Fajnanšel tajmsa".
Ona je poručila i da vlade moraju da se naviknu da trpe kritike, bile one utemeljene ili ne, ali da lažne vesti veći problem prave mladim ljudima koji su obeshrabreni da uđu u politiku jer dobijaju poruku da ništa ne može da se menja.
"Ima, međutim, i jedna pozitivna stvar. Sve ovo će gurati vlade da rade transparentnije i iznose činjenice javnosti", rekla je Brnabićeva.
Ona je rekla da lažne vesti, alternativne činjenice i fenomen postistine nisu novi, već da se u današnjem svetu upravo zbog interneta, pametnih telefona i društvenih mreža, šire mnogo lakše, brže i efikasnije.
Podsetivši na jedan od Čerčilovih citata, da laž obiđe pola sveta dok istina "jedva navuče pantalone", ona je istakla da se u današnjem svetu istina nije "još ni probudila", a lažne vesti već su raširene širom sveta.
"Ono što je najveći problem sa lažnim vestima, jeste da one stvaraju atmosferu nepoverenja i da polarizuju društva", naglasila je Brnabieva na panelu koji je održan na centralnoj bini samita, pred oko 15.000 učesnika.
U razgovoru sa učesnicima panela, premijerka je rekla da je veliki izazov lažnih vesti to što najviše utiču na stvaranja osećanja nepoverenja među mladima, koji nemaju veru ni u kakvu ideju, niti se zbog toga osećaju delom društva.
"Sa lažnim vestima najbolje ćemo se izboriti investiranjem u obrazovanje i upravo zato Srbija investira u promenu koncepta obrazovanja - učimo mlade ljude kako da misle, a ne šta da misle", istakla je Brnabićeva.
Ona je rekla da su glavni mehanizmi za borbu protiv lažnih vesti, pored obrazovanja, i analitičko razmišljanje, podsticanje mladih da preispituju informacije i različite autoritete, kreativne industrije, inovacije, nauka, istraživanje i razvoj.
"Zadatak vlada je da pružaju pravovremene i tačne informacije, kako bi sprečili spekulacije", rekla je premijerka, ističući da će lažne vesti naterati vlade da budu otpornije i transparentnije.
Brnabićeva će učestvovati i na takozvanom intervjuu na sceni, sa novinarom nemačkog ARD-a Markusom Prajsom, sa kojim će razgovarati o izazovima i rezultatima koje je Srbija postigla u oblasti razvoja tehnoloških industrija, kreativnih industrija i potencijalima novih tehnologija za ekonomski razvoj.
Veb-samit je, po oceni Forbsa, najbolja tehološka konferencija na svetu, na kojoj učestvuje veliki broj direktora i osnivača tehnoloških kompanija, startapova, predstavnika vlada, međunarodnih institucija i medija, koji će razgovarati o različitim aspektima uticaja tehnologije na svet i društvo.
Među učesnicima i govornicima Veb-samita u Lisabonu su i generalni sekretar UN Antonio Gutereš, predsednik korporacije Majkrosoft Bred Smit, evropska komesarka za konkurenciju Margaret Vesager, potpredsednica kompanije Epl Lisa Džekson, osnivač Pinteresta Ben Silberman, predsednik Portugala Marselo Rebelo di Soza i mnogi drugi.