
Izvor: TvojPortal.com, 11.Avg.2011, 00:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kupanje u čistoj vodi, ali na sopstvenu odgovornost
Dnevnik.rs SREM: Legenda kaže da kada je Bog delio zemlju, Sremac se uspavao i zato je od Boga dobio deo raja. Tako na teritoriji Srema, pored mnogobrojih prirodnih lepota, ima čak dvanaest veštačkih akumulacionih jezera, lociranih na prelazu između ravnog i fruškogorskog dela, nastalih pregrađivanjem fruškogorskih potoka. Ako krenemo od zapada prema istoku nižu se jezera Sot, Bruje, Moharač, Čalma, Vranješ, Beli Kamen, Pavlovačko, Borkovac, Međeš, Dobrodol, Šelovrenac i Jarkovac.
>> Pročitaj celu vest na sajtu TvojPortal.com << />
Sva, jedno lepše od drugog, imaju potpuno prirodno okruženje, ali im urbana uređenost nije jača strana. Ni na jednom od ovih jezera nije omogućeno kupanje jer, izuzev Borkovačkog i jezera Međeš, nijedno nema uređenu plažu, niti prateće sadržaje, a čak ni ova dva nemaju spasioce. Prirodne lepote ovih jezera pravi su raj za ribolovce, ali i za one koji vole na sopstvenu odgovornost da se kupaju. Biohemijske analize vode svih dvanaest jezera pokazale su da je voda visokog kvaliteta, dakle za kupanje pogodna, a temperature vode pogoduju kupačima svih uzrasta.
U šidskoj opštini su tri jezera - Sot, Bruje i Moharač. Jezero Sot je smešteno istočno od sela Sot, a pored asfaltnog puta koji od Šida vodi ka Iloku, na zapadnim padinama Fruške gore, udaljeno desetak kilometara od centra Šida i prostire na oko 20 hektara. Duž desne obale jezera pruža se put kojim se može doći skoro do drugog kraja jezera, dok šumovita, praktično nepristupačna leva obala pripada lovištu Vorovo. Iako ne postoji uređena plaža, kupača ima na brani. U ovom jezeru najbolje „grize” šaran, amur, tolstolobik, som i štuka. Za izletnike je interesantan lokalitet Lipovača, koji pripada Nacionalnom parku Fruška Gora i ženski manastiri SPC Privina Glava i Sveta Petka.
Malo dalje je jezero Bruje, locirno na severozapadnoj periferiji naselja Erdevik na 15 kilometara od centra Šida. I do ovog jezera vodi asfaltni put koji se nastavlja pored jezera te se u dnu grana na put kojim se obilazi njegova desna obala i na put kojim se ide do termomineralnog izvorišta potoka koji ga hrani vodom poznatog pod imenom Banja. Ovo jezero se prostire na površini od oko 17 hektara u dužini od oko 800 metara. Stotinak metara južno od brane posetioci Bruja mogu naći smeštaj u motelu „Kulina”.
Jezero Moharač se nalazi nekoliko kilometara severoistočno od naselja Erdevik, odnosno istočno od jezera Bruja i zahvata površinu od 55 hektara. Iako do njega vodi asfaltni put koji polazi iz centra Erdevika, jezero nije prilagođeno za turističke posete.
Na 16 kilometara od centra Sremske Mitrovice su selo i tri kilometra udaljeno jezero Čalma. Do njega se dolazi skretanjem sa asfaltnog, lokalnog puta Čalma - Laćarak na zapušten poljski put. Samo jezero je male površine i pretvoreno je u ribnjak. Čine ga tri međusobno spojena jezera i predstavlja pravu atrakciju samo za one koji vole netaknutu prirodu i jedina su jezera gde se mogu pronaći već izlovljene vrste zakonom zaštićene ribe linjak i zlatni karaš.
Jezero Vranješ je na 12 kilometara od centra Sremske Mitrovice, jugoistočno od sela Manđelos. Makadamom dugim jedan kilometar od sela se stiže do jezera. Duž zapadne obale vodi poljski put pored kojeg su locirane pecaroške kolibe i kamp kućice, a ono što ovo jezero čini interesantnim za kupače je što je sa jedne strane jezera voda hladna, dok je na drugoj veoma topla. Uređene plaže nema, ali su obale jezera blago strme, te je kupanje na ovom jezeru pravi izazov.
Jezero Beli kamen je najmlađe veštačko jezero, nastalo 2004. godine na površinskom kopu gde se eksploatisao krečnjak za potrebe fabrike cementa u Beočinu, tako što je presečena vodonosna žila koja je preplavila najdublje delove kopa. Vremenom se obrazovalo jezero prečnika oko 200 metara i dubine oko 15 metara. Nalazi se na jugoistočnoj periferiji Bešenovačkog Prnjavora, pored asfaltnog puta Beočin - Sremska Mitrovica i od centra Sremske Mitrovice udaljeno je 23 kilometra. Ovo jezero, zbog neverovatne smaragdne boje, deluje gotovo bajkovito, a voda, obzirom da je bogata krečnjakom, blagotvorno deluje na kožu. Na sličan način nastalo je i jezero Ledinci koje se nalazilo južno od naselja Stari Ledinci. Zbog geološke nestabilnosti terena Ledinačko jezero je isušeno sredinom 2009. godine, a kamenolom je vraćen prvobitnoj nameni.
Pavlovačko jezero nalazi se na oko 12 kilometara severno od centra Rume i zahvata površinu od oko 65 hektara. Ribolovački savez Vojvodine upravlja ovim jezerom, ali njemu se ne može prići od obezbeđenja. Kako kažu u Savezu, vlasnik rumske „Agrorume” postavio se i kao vlasnik jezera. Do jezera vodi asfaltni put, ali oko samog jezera ne postoji ni pešačka staza. Na desetak kilometara odavde je Banja Vrdnik.
Borkovačko jezero na tri kilometra severno od centra Rume, predstavlja letnji turistički lokalitet. Ovo je najstarije veštačko jezero u Sremu. Asfaltni put vodi do jezera, te do same plaže koja je betonirana stotinak metara. Na samoj plaži je kafić, igralište za decu, kao i „Akva kamp” koga čine četiri kućice sa punim komforom na vodi. Jedino ovo jezero na plaži ima česmu sa pijaćom vodom i tuševe. Omiljeno je kako Rumljanima, tako i svima iz bliže i dalje okoline.
Pet kilometara od centra Iriga udaljeno je jezero Međeš, do kojeg vodi asfaltni put i može mu se prići preko Iriga ili sela Krušedola i sa juga preko Šatrinaca, Dobrodola i dalje prema Rumi ili Pazovi. Na sredini leve dolinske strane nalazi se malena plaža sa sportskim terenom i ugostiteljskim objektom u kome su cene kao na Azurnoj obali, a vikendima su ovde velike gužve, iako bi se ovo jezero moglo smestiti na dno liste po atraktivnosti. Jezero Dobrodol se nalazi pet kilometara jugoistočno od jezera Međeš, na severoistočnoj periferiji istoimenog sela i obuhvata površinu od 45 hektara. Preko brane vodi lokalni asfaltni put Irig- Dobrodol - Žarkovac.
Jezero Šelovrenac se prostire jugozapadno od Maradika, te tako pripada opštini Inđija, a od jezera Međeš udaljeno je pet kilometara prema istoku. Privatizovano je i pripada PIK-u „Agrounija” pa mu se ne može prići. Jezero Jarkovci locirano je na zapadnoj periferiji sela Jarkovci, četiri kilometra jugoistočno od jezera Šelovrenac i isto toliko od centra Inđije. Širina jezera je oko 300 metra, a dužina oko dva kilometra. Zahvata površinu od 35 hektara. Ovo jezero se koristi za navodnjavanje poljoprivrednih površina, za snabdevanje industrijskih pogona tehničkom vodom, kao ribnjak, te za lov i ribolov, a u vrelim letnjim danima i za kupanje.
Jelena Antić
sremakomulaciona jezera