Kraj istorijskog leta: Solar Impuls 2 sleteo na Havaje

Izvor: Blic, 03.Jul.2015, 19:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kraj istorijskog leta: Solar Impuls 2 sleteo na Havaje

Švajcarski solarni avion Solar Impuls 2 sleteo je danas na Havaje i tako uspešno okončao najdužu etapu na svom putu oko sveta.

Solarna letelica, za čijim je komandama bio švajcarski pilot Andre Boršberg, time je za "nekoliko dužina" oborila prethodni svetski rekord u solo letenju.

Eksperimentalni avion je sleteo na aerodrom Kalaeola, na glavnom havajskom ostrvu Oahu, 30 kilometara zapadno od Honolulua.

Prethodno je u kontinuitetu leteo 8.000 kilometara >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << iznad Pacifika, od Japana do Havaja, što je bila njegova najduža etapa na putu dugom 35.000 kilometara.

Solo letom od preko 120 sati, ili pet dana i pet noći, Andre Boršberg je oborio rekord koji je od 2006. držao Amerikanac Stiv Foset sa letom od 76 sati i 45 minuta (tri dana).

"Upravo sam sleteo na Havaje sa Solar Impulsom. Za Bernara Pikara i mene to je ostvarenje sna", poručio je švajcarski pilot putem Tvitera.

Boršberg je avanturu Solar Impuls započeo sa svojim prijateljem i partnerom, švajcarskim pilotom i psihijatrom Bernarom Pikarom.

U julu 2010, prvi u istoriji će obaviti 26-časovni let u solarnom avionu, dokazavši time da ova letelica može da leti kako danju tako i noću zahvaljujući akumuliranom energijom tokom dana.

Dva pilota će nastaviti odiseju 2012, sa prvim interkontinetalnim letom do Maroka.

Godinu dana kasnije, Boršberg i Piakr će, naizmenično pilotirajući Solar Impulsom, preći s jedne na drugu obalu Sjedinjenih Americkih Država.

Ove godine su rešili da odgovore na "životni izazov" - da obave put oko sveta u solarnom avionu, sa novom letelicom Solar Impuls 2.

Avantura je započela 12. marta u Abu Dabiju, a nakon Havaja, osme od 13 etapa, plan je da Pikar odleti u Feniks, u Arizonu.

Solar Impuls 2 je eksperimentalni avion, nešto malo teži od većeg automobila, kome su potrebni povoljni vetrovi koji će ga gurati napred, ali i vedro nebo radi napajanja 17.000 solarnih ćelija.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.