Komšije više utiču na sudije od političara

Izvor: Mondo, 08.Dec.2015, 12:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Komšije više utiču na sudije od političara"

Funkcionalna analiza srpskog pravosuđa, koju je uradila Svetska banka, pokazuje da je svega pet posto uticaja na sudije došlo od izvršne ili zakonodavne vlasti, kaže ministar pravde Nikola Selaković.

Foto: Beta/Miloš Miškov

Selaković je na Ministrarskom forumu u Sarajevu ukazao da, prema toj analizi, čak 95 odsto uticaja kojima su sudije izložene dolazi od njihovih kolega, prijatelja, komšija, rodbine, advokata, predsednika suda i sudija viših sudova. >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<

"Ako mislimo da kvalitativno promenimo pravosuđe i učinimo ga nezavisnim, onda ravnomerno treba tretirati sve ove izvore uticaja", naglasio je Selaković, ukazujući na konzervativnost pravosuđa.

Prema njegovim rečima, pravosuđe predstavlja jedan od najkonzervativnijih delova u državnom sistemu.

"Neko bi rekao da od pravosuđa u državi jedino može biti konzervativniji crkveni sistem, ali s obzirom da živimo u sekularnim državama u kojima su crkva i država odvojene, onda sam siguran da od pravosuđa retko da možemo naći deo našeg državnog sistema koji je na tom stepenu konzervativnosti", napomenuo je on.

To, kako je naveo, za posledicu ima veliku inertnost i ne baš zdušnu spremnost samog pravosuđa da se menja, naročito u onim delovima u kojima to ne odgovara pojedincima koji ga čine.

"Želite li da reformišete pravosuđe potreban je jasan plan mera u definisanim fazama i kao najbitnije - apsolutna podrška u reformskom procesu", naglasio je ministar pravde Srbije.

TEŠKO ZA 10 GODINA IZ KOMUNIZMA U EU, NEMA OBRASCA

Obraćajući se kolegama iz BiH, RepublikeSrpske i Crne Gore, ministar je ocenio da je zemljama koje su proistekle iz jednog pravnog sistema koji je dve decenije u tranzicinom procesu, a pre toga duže od četiri decenije bio u socijalističko-komunističkom uređenju, da za pet, šest ili 10 godina dostigne vrednosti koje se u zapadnim zemljama centralne Evrospe grade vekovima.

"Zadatak je još teži, kada se ima u vidu da je pravosuđe među državama članicama EU jedno od retkih pitanja za koje ne postoji jedinstven obrazac koji je primenjen u svim državama ili većini članica", naveo je Selaković i podsetio da je "prepuštanje sudstva samom sebi" različito regulisano u različitim državama EU.

"Ima onih država članica u kojima se poštuju partijske kvote za izbor sudija, pa onih u kojima sudije imenuje premijer ili predsednik države, ima onih u kojima je ministar pravde državni tužilac.To je jedna šarolika slika bez jasnog obrazca", naveo je on i napomenuo da sve države teže da se uticaj izvršne i zakonodavne vlasti u potpunosti eliminiše.

"Ideja je dobra ali je put do njenog ostvarivanja u kvalitativnom smislu izuzetno dugačak", naveo Selaković.

Selaković je takođe naglasio da Srbija ostaje posvećena građenju standarda i evrpskih vrednosti i sprema se za otvaranje poglavlja 23 i 24 u toku sledeće godine.

Nastavak na Mondo...






Povezane vesti

Samo pet posto uticaja izvršne vlasti na sudsku

Izvor: Akter, 08.Dec.2015

Funkcionalna analiza srpskog pravosuđa, koju je uradila Svetska banka, pokazuje da je svega pet posto uticaja na sudije došlo od strane izvršne ili zakonodavne vlasti..Ovo je rekao danas ministar pravde Srbije Nikola Selaković govoreći o reformi pravosduja i nezavisnosti sudstva na Ministrarskom...

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.