
Izvor: RTS, 12.Jan.2011, 16:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ko je "doktor Frakenštajn"?
Sud u Istanbulu pustio na slobodu turskog hirurga Jusufa Ergina Sonmeza do početka suđenja. Sonmez slovi za ključnog igrača u međunarodnoj mreži krijumčara organa. Glavni saradnik na Kosovu bio mu je Tačijev savetnik Šaip Muja.
Kontroverzni turski hirurg Jusuf Ergin Somnez pušten je na slobodu, do početka suđenja, svega desetak sati pošto je uhapšen na osnovu crvene poternice Interpola, koja je za njim raspisana tokom istraga o ilegalnim transplantacijama organa, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << uključujući i misterioznu prištinsku kliniku Medikus.
"Glavni hirurg" u operacijama vađenja organa na Kosovu, Jusuf Sonmez pušten je na slobodu do eventualnog suđenja.
Sonmez je među devet osoba protiv kojih se vodi istraga za ilegalnu trgovinu ljudskim organima posle operacija obavljanih na privatnoj klinici "Medikus" u Prištini.
Turska inače ne izručuje svoje državljane drugim zemljama, ali dozvoljava da oni učestvuju u saslušanju kada se za to ukaže potreba. Ukoliko Sonmez bude osuđen, on bi u tom slučaju služio kaznu u Turskoj.
"Nije bilo takvog zločina. Nije bilo bilo kakve trgovine organima. Verujem u pravnu državu i pušten sam pošto sam dao izjavu", rekao je Somnez ispred suda, koje je puna dva časa davao izjavu sidji Rešatu Uguru.
Somnez je, takođe, rekao da "ne zna ništa o procesu koji se vodi na Kosovu".
Odgovarajući na pitanje gde je bio tokom poslednjih nekoliko meseci, Somnez je rekao da je putovao u Italiju, Nemačku i Litvaniju.
Somnez je više puta hapšen u Turskoj zbog nelegalnih transplantacija bubrega, a 2005. godine osuđen je na godinu dana zatvora. Ipak, kazna je suspendovana zbog novog zakona koji je te godine stupio na snagu.
Turski list Vatan navodi izjavu nekadašnjeg inspektora ministarstva zdravlja Turske Ilhana Dogana, koji kaže da turski zakon, usled veoma malog broja donatora bubrega, dozvoljava ljudima da doniraju bubrege pacijentima sa kojima nisu u krvnom srodstvu - ali samo pod uslovom da se to ne naplaćuje.
Sonmez je uspeo da obezbedi dokumenta u kojima donatori potvrđuju da nije bilo nikakve prodaje bubrega za novac.
Ipak, 2008. godine u odsustvu je osuđen na osam godina zatvora i od tada se nalazio u bekstvu, dok je njegova klinika u centru Istanbula, od tada, zatvorena. Kako navodi Gardijan, krio se uglavnom u zemljama Evropske unije, pošto ima pasoš Litvanije, jer mu je supruga Litvanka. Uhapšen je juče u Turskoj.
Frankeštajn i Medikus
U privatnoj klinici Medikus u Prištini operacije je izvodio uz pomoć još najmanje šest osoba, uključujući Izraelca Mošea Harela i Ilira Recaja, bivšeg zvaničnika kosovskog ministarstva zdravlja.
U optužnici protiv Somneza navodi se da su donatori bubrega obično poticali iz siromašnih delova istočne Evrope i centralne Azije. Sonmez im je obećavao oko 15.000 evra po bubregu, dok bi ih kasnije prodavao za 100.000 evra. Donatori bi ostajali i bez novca i bez organa.
Klijenti su mahom bili bogati Izraelci i ljudi sa zapada. Prema podacima iz istrage, jedan izraelski advokat za bubreg je dao čak 180.000 evra.
Njegov ključni saradnik na Kosovu bio je Šaip Muja, politički savetnik kosovskog premijera Hašima Tačija za pitanja iz oblasti zdravstva i čovek koji suštinski povezuje slučaj klinike Medikus sa navodima o krađi organa Srba otetih na Kosovu 1999. godine.
Istražioci Saveta Evrope, koje je predvodio Dik Marti, opisali su Šaipa Muju kao centralnu figuru u međunarodnim mrežama trgovine ljudima i ugovaranja nelegalnih hirurških operacija, dok je rat proveo u centrali OVK u Tirani.
"Muja je čovek koji je ušao u posao sa Jusufom Somnezom tokom svojih putovanja u Tursku tokom rata na Kosovu, što je rezultiralo švercom bubrega iz Albanije za Istanbul... Nije slučajnost da je igrao ulogu i u stvaranju Medikusa, manje od deset godina kasnije", rekao je u decembru za britanski Gardijan obaveštajac iz Vašingtona, koji je tražio da ostane anoniman.
"U mnogo čemu to su dve slične operacije. U oba slučaja, imate tajne objekte koji povezuju važne igrače među kosovskim Albancima sa trgovinom organa nevinih žrtava i uključuju se u međunarodne mreže kako bi profitirali od Somnezovih operacija", naveo je taj izvor.
Jusuf Sonmez završio je Medicinski fakultet i Istanbulu 1982. godine. Četiri godine kasnije osnovao je „Transplantacionu jedinicu" pri fakultetu i počeo da se bavi presađivanjem bubrega mrtvih donatora, piše na sajtu turskog lekara.
Sonmez tvrdi da je periodu od 1986. do 2006. godine obavio je više od 2.350 transplantacija bubrega sa mrtvih donatora, a od 1998. do 2006. godine sproveo je više od 1.300 presađivanja bubrega živih donatora,
Inače, prošle noći Sonmezov sajt je bio nekoliko sati nedostupan, dok je na njegovom profilu na Fejsbuku postavljena i vest o hapšenju, i to u vreme dok je bio u zatvoru!
U ranijem saopštenju na svom veb sajtu, Sonmez je rekao da ga turski mediji nepravedno osuđuju i dodao da nije učinio ništa loše, kada je reč o kosovskom slučaju.
„Prikazuju me kao najvećeg kriminalca, pa čak kao vođu kriminalne bande. Ako sam vođa bande, gde su mi onda ti ljudi", pitao se Sonmez.
Iz Martijevog izveštaja
"Tokom istrage otkrili smo neke detalje koji izlaze iz okvira nalaza koje smo predstavili. Ove informacije, čini se, otkrivaju širu i kompleksniju kriminalnu organizaciju, koja traje duže od decenije i u koju su ukljulene osobe iz bar tri države van Kosova. Pronašli smo nekoliko valjanih indikacija da je trgovina organima koju opisujemo u izveštaju blisko povezana sa tekućim slučajem klinike 'Medikus', u najmanju ruku, jer su u oba slučaja uključeni istaknuti kosovski Albanci i stranci", navodi se u izveštaju Dika Martija.
"Verujemo da postoje ozbiljne i utemeljene indikacije da je ovakva vrsta trgovine postojala odavno pre slučaja 'Medikus' i da su određeni komandanti OVK i njihovi saradnici bili uključeni u čitavu organizaciju. U svakom slučaju, sumnje su previše snažne da bi postojalo opravdanje za nepokretanje ozbiljne, nezavisne i temeljite istrage", navodi se u izveštaju Dika Martija.