Kineska rakija - državno pitanje

Izvor: RTS, 10.Mar.2011, 12:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kineska rakija - državno pitanje

Delegati Svekineskog narodnog kongresa razmatrali i poskupljenje tradicionalne kineske rakije "maotai". Popularna "narodna rakija" poskupljuje zbog cena sirovina, ali i zbog sve bogatijih Kineza, koji se okreću onim luksuznim stvarima koje su nekada bile privilegija visokih rukovodilaca.

Usred ozbiljnih političkih diskusija o važnim državnim temama koje se vode na godišnjem zasedanju Svekineskog narodnog kongresa, zahtev da se smanji cena pića "maotai" izazvao je tajac i odmah >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << naišao na opšte odobravanje delegata.

Kineski lideri su njime nazdravljali Ričardu Niksonu, Kim Il Sungu, Margaret Tačer, Josipu Brozu i Ho Šiminu, kao i na brojnim državnim prijemima od osnivanja Narodne republike Kine.

Ali rast od 20 odsto cene tog popularnog žestokog pića učinio je da se ono iz brojnih salona prenese i u centralnu salu i za govornicu kineskog parlamenta, gde delegati nastoje da usaglase mere za obuzdavanje rasta inflacije.

"Kao narodna rakija potpuno je razumljivo što je prilagođavanje cene 'maotaia' naišlo na toliku pažnju", izjavio je guverner provincije Guidžou Džao Keci na konferenciji za novinare, preneo je Rojters.

"Maotai" se proizvodi u udaljenim delovima ove jugozapadne provincije. Cena sirovine za to žestoko piće, koje se pravi od planinske vode, kineske šećerne trske i žita, skočila je za 28 odsto, objasnio je Džao.

On je reagovao na predlog jednog delegata na kongresu da se umeša i vlada i zaustavi rast cene pića, što su preneli svi listovi. Džao nije podržao taj predlog, ističući da je to pitanje poslovne politike kompanije, ali je dodao da bi vlada mogla, kao opšti princip, da reguliše pitanje cena.

Centralne kineske vlasti su uvele brojne kontrole cena, mada na osnovne namirnice, kao što je povrće ili ulje za kuvanje, u nastojanju da suzbilju inflaciju koja je dostigla za Kinu rekordnih 4,9 procenata u januaru.

Još jedan važan razlog za skok cena "maotaia" je što je potražnja nadmašila zalihe, objasnio je Džao. Sa sve bogatijim potrošačima koji se okreću ka onim luksuznim stvarima koje su nekada bile samo privilegija visokih rukovodilaca u Kini, proizvođači "maotaia" ne mogu da zadovolje zahteve tržišta.

Firma Kveičou Maotai, koja proizvodi to slatkasto žestoko piće ostvarila je čist profit od 4,17 milijardi juana (634,9 miliona dolara) u samo prva tri meseca 2010. godine.

Povećati kapacitet u kratkom periodu je nemoguće ako se želi sačuvati kvalitet i brend. Da bi postiglo prepoznatljiv ukus i jačinu, ovom piću je potrebno da odleži pet godina.

"Proizvodnja 'maotaia' zahteva posebnu tehnologiju i blisko je povezana sa podnebljem", kaže Džao. Takođe postoji i striktna kontrola kvaliteta.

Kada je u pitanju "maotai" tu nema lažnjaka. Ove godine kompanija će proizvesti 29.000 tona, ili možda i 30.000 ukoliko uspe, ali će na tržište izaći samo 11.000 tona pića koje je proizvedeno pre pet godina.

Iako se proizvodilo još unazad dva milenijuma, "maotai" je stekao popularnost širom Kine tek nakon što je postalo omiljeno piće kineskih komunističkih vođa.

Legenda kaže da ga je predsednik Mao Cedung prvi put probao dok je prolazio sa narodnom vojskom kroz Guidžou, tokom Dugog marša u vreme građanskog rata 30-ih godina.

Nakon formiranja Narodne republike Kine "maotai" je postao popularan i u Pekingu, ali se i dalje proizvodi samo u Guidžou.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Narodna rakija - državno pitanje

Izvor: B92, 10.Mar.2011

Usred ozbiljnih političkih diskusija o važnim državnim temama koje se vode na godišnjem zasedanju Svekineskog narodnog kongresa, zahtev da se smanji cena pića maotai izazvao je tajac i odmah naišao na opšte odobravanje delegata...Kineski lideri su njime nazdravljali Ričardu Niksonu, Kim Il Sungu,...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.