Izvor: B92, 01.Avg.2013, 20:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kajenge bojkotuje Ligu za sever
Rim -- Prva crna ministarka u italijanskoj istoriji Sesil Kajenge objavila je danas da neće prisustvovati konferenciji u subotu, koju organizuje partija Liga za sever.
Članovi Lige za sever su poznati po brojnim rasističkim ispadima i netrpeljivosti prema imigrantima.
Prethodno je ministarka za integracije, poreklom iz DR Konga, zatražila od Roberta Maronija, šefa Lige za sever, da pozove na obustavu rasističkih napada, inače ona neće prisustvovati pomenutoj konferenciji, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izveštava AFP.
Pošto Maroni nije intervenisao, Kjengeova je odlučila da ne prisustvuje konferenciji, saopštio je njen portparol novinarima.
Prošlog meseca je Roberto Kalderoli, poslanik Lige za sever i zamenik predsednika italijanskog senata, Kajengeovu uporedio sa orangutanom. Kalderoli je posle tvrdio da nije imao nameru da njegov komentar bude rasistički.
Minstarka Kajenge je takođe doživela da je na jednom političkom skupu gađaju bananama. Osim toga, jedan član Lige za sever je izjavio kako bi trebalo da Kajengeova bude silovana da bi shvatila kako se osećaju žrtve kriminalnih dela koja počine imigranti bez dokumenata.
Kajengeova je, inača, pozvala na reformu italijanskih imigrantskih zakona kojima se deci imigranata rođenih u inostranstvo, državljanstvo daje tek kada napune 18 godina.
Najjače političke stranke Italije osuđuju rasističke istupe protiv Kajengeove.
U italijanskim opštim izborima februara ove godine Liga za sever je osvojila četiri odsto glasova.
Bojkot konferencije zbog rasizma
Izvor: RTS, 01.Avg.2013
Prva crna ministarka u istoriji Italije Sesil Kjenge objavila da neće prisustvovati konferenciji koju organizuje partija Liga za sever, čiji članovi su poznati po brojnim rasističkim ispadima i netrpeljivosti prema imigrantima...Na konferenciji italijanske Lige za sever čiji članovi su poznati...









