KOJA PRAVA IMAMO TOKOM VANREDNE SITUACIJE? Proglašena je u Beogradu i znatno se razlikuje od vanrednog stanja

Izvor: SrbijaDanas.com, 03.Jul.2020, 10:15

KOJA PRAVA IMAMO TOKOM VANREDNE SITUACIJE? Proglašena je u Beogradu i znatno se razlikuje od vanrednog stanja

Ukoliko vanredna situacija u Beogradu ne bude efikasna, uvešće se još rigoroznije mere.

Danas je proglašena vanredna situacija u Beogradu. Znate li šta u potpunosti podrazumeva vanredna situacija, koja prava i ograničenja postoje i koja je ključna razlika između vanredne situacije i vanrednog stanja?

Da trenutno stanje sa korona virusom postaje alarmantno, svakog dana sve više pokazuju podaci o broju novoobolelih.

Vanredna situacija je stanje >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << kada su rizici i pretnje ili posledice - katastrofa, vanredna događanja i druge opasnosti po stanovništvo, životnu sredinu i materijalna dobra takvog obima i intenziteta da - njihov nastanak ili posledice nije moguće sprečiti ili otkloniti redovnim delovanjem nadležnih organa i službi, zbog čega je za njihovo ublažavanje i otklanjanje neophodno upotrebiti posebne mere, snage i sredstva uz pojačan režim rada.

Vanredno stanje je objava države kojom se suspenduju izvesne normalne funkcije vlasti, upozoravaju građani da izmene svoje uobičajene načine ponašanja i kojom se naređuju državnim agencijama da realizuju već pripremeljne planove u slučaju vanrednog stanja. Vanredno stanje se može iskoristiti i kao obrazloženje za suspendovanje građanskih sloboda.

Dakle, razlika je u tome što je vanredno stanje ustavna kategorija, dok je vanredna situacija regulisana zakonom, a ne ustavom.

Vanredno stanje ima jasnu ustavnu dozvolu da ograniči ljudska i manjinska prava. Vanredna situacija propisuje mere koje je moguće preduzeti u posebnim okolnostima (opasnostima) poput zabrane okupljanja većeg broja ljudi i javnih manifestacija u zonama neposrednog rizika. I to je Ustavom propisano ograničenje ljudskih prava, ali u značajno manjem obimu od ograničenja koja su sadržana u institutu vanrednog stanja.

Uvođenje vanredne situacije u Beogradu podrazumeva to da svaka lokalna samouprava može da proglasi vanrednu situaciju i da uvede dodatne protivepidemijske mere. Ona podrazumeva:

- zabranu okupljanja

- ograničavanje radnog vremena ugostiteljskih objekata

- zabranu organizovanja porodičnih svečanosti

- obavezu nošenja zaštitnih maski u određenom prostoru

- obavezno držanje distance

Na dve nedelje biće zatvoreni noćni klubovi, splavovi od 23 sata do šest ujutru, kao i kafići, osim onih koji imaju baštu, kao mera u suzbijanju širenja korona virusa, izjavio je sinoć predsedik Vučić, te najavio i kazne za nenošenje maski u tržnim centrima i javnom gradskom i međugradskom prevozu, od 5.000 do 6.000 dinara.

Ove mere doneće Vlada Srbije, a ukoliko one ne budu dovoljne, biće i drugih, najavio je Aleksandar Vučić.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.