
Izvor: RTS, 28.Avg.2012, 01:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Josipović: Jasenovac se ne sme negirati
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović zabrinut je što šef Nadbiskupskog arhiva Stjepan Razum negira karakter i žrtve ustaškog logora smrti Jasenovac. To je simbol zla koji niko u civilizovanom svetu, pa ni u Hrvatskoj, ne bi smeo ni ignorisati ni negirati, poručio Josipović.
Hrvatski predsednik Ivo Josipović izrazio je zabrinutost zbog negiranja karaktera i žrtava ustaškog logora smrti Jasenovac od strane Stjepana Razuma, šefa Nadbiskupskog arhiva, koji je sastavni deo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Hrvatskog državnog arhiva (HDA).
Razum je u razgovoru za Hrvatski list 9. avgusta tvrdio da nema dokaza o masovnim ustaškim zločinima u Jasenovcu, što je tokom prošle nedelje izazvalo reakcije javnosti, među njima i Margelovog instituta, jevrejske nevladine organizacije, koja je osudila Razumove tvrdnje i tražila da se o tome izjasne i najviši hrvatski zvaničnici.
Kako se navodi u saopštenju iz Josipovićevog kabineta, naročito zabrinjava što takve tvrdnje iznosi lice koje se nalazi na mestu šefa nadbiskupskog arhiva.
Josipović je, kao predsednik Hrvatske i kao njen građanin, više puta jasno isticao da je "Nezavisna Država Hrvatska bila zločinačka i na ideji genocida zasnovana politička tvorevina, koja je imala podršku okupacionih sila, pa je i nastala u najvećoj meri kao njihov proizvod".
"Karakter ustaškog pokreta bio je zločinački, pa je on zajedno sa njegovim saveznicima, fašistima i nacistima, odgovoran za stvaranje i održavanje koncentracionih logora, od kojih je najveći i po broju žrtava najgori bio Jasenovac", istakao je hrvatski predsednik.
"Tamo se zaista desio holokaust nad Jevrejima, genocid nad Srbima i Romima i stravični zločini prema Hrvatima, neistomišljenicima režima, pripadnicima antifašističkog i komunističkog pokreta, simpatizerima Narodnooslobodilačkog pokreta i mnogim slobodoljubivim građanima, koji su se suprotstavljali ustaško-fašističkom režimu", ističe se u saopštenju.
Josipović je naglasio da je "Jasenovac simbol zla koji niko u civilizovanom svetu, pa ni u Hrvatskoj, ne bi smeo ni ignorisati ni negirati".
Predsednik, zajedno s najvišim institucijama Hrvatske i njihovim predstavnicima, svake godine odaje počast žrtvama Jasenovca, kao i drugim nevinim žrtvama ustaškog režima podsetio je Josipović i dodao i da je u više javnih nastupa govorio o zlu koje je hrvatskim građanima, pre svega pripadnicima manjina ali i Hrvatima, naneo ekstremni nacionalizam.
"U tom kontekstu, predsednik je isticao potrebu da taj deo hrvatske istorije bude uravnoteženo prikazan u školskim udžbenicima, kako bi i buduće generacije bile istinito upoznate o tom delu hrvatske istorije", ističe se u saopštenju.
Predsednik Josipović zajedno sa ostalim institucijama Hrvatske, odlučno se suprotstavlja svakom iskazivanju neoustaštva, negiranju genocida i Holokausta, kao i negiranju zločinačkog karaktera ustaške NDH, zaključuje se u saopštenju iz Josipovićevog kabineta.
Reakcije pripadnika jevrejske zajednice
U reakciji na Razumov razgovor, Margelov institut je izrazio zgražavanje i ocenio da "izjave o karakteru ustaškog logora Jasenovca i patriotizacija ustaškog pozdrava 'Za dom spremni' svakako podležu krivičnom gonjenju od strane državnih organa, jer duboko vređaju istinu o karakteru ustaškog režima i ponovno simbolično ubijaju žrtve, jer im se zatire pravo na istinu o njihovoj tužnoj sudbini".
"Jasenovcem se ne može manipulisati, jer se o karakteru Jasenovca sve već zna. Negirati karakter koncentracijonih logora iz doba nacizma, smanjivati odgovornost počinilaca zločina i fašističkih režima, negirati žrtve, a u ovom slučaju brojke državne i ovlašćene institucije muzeja Jasenovac, od strane jednog arhiviste i istoričara kao jednog državnog činovnika ne sme se događati u praksi i to se treba oštro sankcionisati", navodi Margelov institut.
"Ne očekujemo da Rimokatolička crkva reaguje, jer nikad do sada nije javno osudila prestupnike iz svojih redova iz doba Drugog svetskog rata, ali zato redovno osuđuje Narodnooslobodilački pokret. Ćutali su i mnogi 1941. godine, kad su ljudi s deportacionim listama odvođeni u Jasenovac, a ćute i danas kad se poriče zločinački karakter ustaškog režima", navode iz Margelovog instituta.
Institut je od tužilaštva i MUP-a zatražio da reaguju odmah i procesuiraju Razuma, jer se radi o zakonski kažnjivom negiranju genocida i zločinačkog karaktera ustaške NDH.
Prema najnovijim podacima Spomen područja Jasenovac, do sada su prikupljena imena i podaci za oko 82.000 žrtava, od kojih je oko 20.000 dece.