IFJ: Ubijeno 67 novinara i predstavnika medija tokom ove godine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Dec.2022, 14:46

IFJ: Ubijeno 67 novinara i predstavnika medija tokom ove godine

Međunarodna federacija novinara (IFJ) saopštila je danas da je do sada tokom ove godine širom sveta ubijeno 67 novinara i predstavnika medija dok su obavljali posao, što je za 30 odsto više u odnosu na prethodnu godinu i što je najveći broj u poslednjih 47 godina.

Izveštaj IFJ objavljen je uoči Međunarodnog dana ljudskih prava koji se obeležava sutra, a zbog porasta broja ubijenih medijskih radnika, organizacija je pozvala vlade da preduzmu konkretnije akcije za zaštitu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << novinara i slobodnog izveštavanja.

Organizacija sa sedištem u Briselu istakla je da se 375 novinara trenutno nalazi u pritvoru zbog svog rada, najviše u Kini, Mjanmaru i Turskoj, dok je prošle godine bilo pritvoreno 365 novinara, preneo je AP.

Neuspeh da se reaguje samo ce ohrabriti one koji nastoje da suzbiju slobodan protok informacija i potkopaju sposobnost ljudi da pozivaju svoje vođe na odgovornost", rekao je generalni sekretar IFJ Entoni Belanžer.

Prema njegovim rečima, najviše medijskih radnika je ubijeno u Ukrajini, zatim u Meksiku zbog vladavine terora kriminalnih organizacija, kao i na Haitiju zbog nasilja kriminalnih bandi.

Belanžer je istakao da je zabeleženo i pet ubistava novinara u Pakistanu zbog političke krize u toj zemlji i upozorio na nove pretnje novinarima u Kolumbiji i stalnu opasnost za novinare na Filipinima.

Belanžer je takođe pomenuo ubistvo novinarke Al Džazire Širin Abu Akleh dok je izveštavala iz palestinskog izbegličkog kampa.

IFJ sa sedištem u Briselu predstavlja 600.000 medijskih profesionalaca iz sindikata i udruženja u više od 140 zemalja.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ubijeno 67 novinara i medijskih radnika ove godine

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 10.Dec.2022, 00:55

Ruski rat u Ukrajini, haos na Haitiju i rastuće nasilje kriminalnih grupa u Meksiku su doprinijeli naglom porastu broja ubijenih novinara u 2022. godini, saopštila je Međunarodna federacija novinara (IFJ). U svom najnovijem izvještaju navode da je do sada u svijetu ubijeno 67 novinara i medijskog...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.