Izvor: B92, 01.Jun.2018, 09:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
I vulkan u Indoneziji eruptira
Džakarta -- Indonežanski vulkan Merapi danas izbacio stub pepela oko šest kilometara u visinu, a zvaničnici su naveli da je erupcija trajala dva minuta.
Nacionalna agencija za katastrofe je saopštila da nivo upozorenja na taj vulkan, koji je prošlog meseca podignut sa najnižeg, ostaje nepromenjen i da zabranjena zona od tri kilometra oko kratera ostaje na snazi.
Navedeno je da erupcija nije izazvala paniku i da je obližnji međunarodni aerodrom i dalje otvoren.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Vulkan se nalazi oko 30 kilometara od centra grada Jogjakarta, na gusto naseljenom ostrvu Java.
U krugu od 10 kilometara oko vulkana živi oko 250.000 ljudi.
U poslednjoj većoj erupciji Merapija 2010. život je izgubilo 347 ljudi.
Indonezija se nalazi na takozvanom "vatrenom pojasu" Pacifika i podložna je zemljotresima i vulkanskim erupcijama. Vladini seizmolozi prate više od 120 aktivnih vulkana.
Uzbuna za avione zbog vulkanskog pepela
Izvor: Nezavisne Novine, 01.Jun.2018
DŽAKARTA - Vlasti Indonezije objavile su danas crveni status uzbune za avionski saobraćaj jer je vulkan Merapi izbacio pepeo na visinu od šest kilometara, rekli su zvaničnici.










