
Izvor: NoviMagazin.rs, 11.Nov.2019, 12:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
I u Novom Sadu prolaznike na svakih nekoliko metara snimaju kamere
U Novom Sadu prolaznike na svakih nekoliko metara snimaju kamere, a stručnjaci za bezbednost navode da je teško uspostaviti balans između potreba bezbednosti i narušavanja privatnosti građana, piše novosadski Dnevnik.
"Ako se uputite pešice od Futoške pijace do, recimo, ulaza u Katedralu na Trgu slobode, samo na toj deonici - računajući samo jednu stranu Jevrejske ulice - snimiće vas najmanje 60 kamera", navodi Dnevnik.
List objašnjava da će samo na toj deonici >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << prosečan pešak "osvanuti" na nekoliko policijskih monitora, zatim na desetak gradskih kamera koje snimaju javne površine i na desetine kamera postavljenih na bankama, menjačnicama, prodavnicama, buticima i kioscima brze hrane.
U cetralnoj pešačkoj zoni, u Zmaj Jovinoj ulici, snimiće vas najmanje 45 kamera, a slično je i u ostalim delovima centra grada jer se gotovo u svim ulicama na svakih tridesetak koraka nailazi na novo snimanje, navodi Dnevnik.
List dodaje da taj prosek opada ka spoljnim delovima grada, ali definitivno u svim stambenim i poslovnim područjima Novog Sada više ne postoje javne pa i privatne površine koje nisu pod nadzorom kamera.
"Kada bi se kojim slučajem napravila mapa nesnimanih površina u Novom Sadu, to bi bile sitne tačke razbacane po gradu, sa površinama jedva dovoljnim za teren za basket", ilustruje Dnevnik.
Precizira se da je najviše kamera u Novom Sadu postavilo Javno komunalno preduzeće Informatika, koja prema poslednjim podacima kontroliše više od hiljadu kamera koje snimaju javne površine, saobraćaj, škole, vrtiće, institucije i druge objekte od javnog značaja.
Pored njih, i MUP sistematski snima u Novom Sadu, ali prema dostupnim informacijama sa svega desetak kamera namenjenih snimanju prekršaja u saobraćaju, raspoređenih na nekoliko ključnih raskrnica i na mostovima, dok se policija za prikupljanje snimaka vezanih za krivična dela, najviše oslanja upravo na kamere Informatike, ali i na privatne video nadzore koji su eventualno snimili nešto što bi interesovalo istražitelje, piše Dnevnik.
MUP je ranije najavio nabavku 2.000 najmodernijih kamera za nadzor saobraćaja i uspostavljanje potpuno novog sistema koji će koštati oko 13 miliona evra.
Probnu fazu tog velikog projekta MUP je započeo u saradnji sa kineskom kompanijom Huavei, koja je već postavila stotinak kamera na 60 lokacija u Beogradu i uspostavila kontrolni centar za obradu podataka za taj sistem nadzora.
Prema rečima Ratka Vujadinovića, penzionisanog pukovnika policije, koji se od 2006. godine bavi poslovima fizičkog i tehničkog obezbeđenja, teško je uspostaviti balans između potreba bezbednosti i narušavanja privatnosti građana.
Vujadinović je ocenio da kamere, odnosno video nadzor, bez sumnje zaista doprinose opštoj bezbednosti.
"Jedini problem je neminovno narušavanje privatnosti građana. Ljudi se snimaju na radnim mestima, u prodavnicama, na javnim okupljanjima i utakmicama i poslednje što je u ekspanziji jeste snimanje na ulicama. U celom svetu se nameće pitanje narušavanja privatnosti građana zbog bezbednosti. Ponavljam: video nadzor jeste potreban, teško je odrediti u kojoj meri, ali mora biti poveren profesionalcima koji su u zakonskoj obavezi da prikupljene podatke (snimke) čuvaju u skladu sa zakonom u smislu tajnosti podataka i arhiviranja", naveo je Vujadinović.
Dnevnik: U Novom Sadu prolaznike na svakih nekoliko metara snimaju kamere
Izvor: Danas, 11.Nov.2019
U Novom Sadu prolaznike na svakih nekoliko metara snimaju kamere, a stručnjaci za bezbednost navode da je teško uspostaviti balans između potreba bezbednosti i narušavanja privatnosti građana, piše novosadski Dnevnik. Članak Dnevnik: U Novom Sadu prolaznike na svakih nekoliko metara snimaju kamere...