
Izvor: Vesti-online.com, 05.Dec.2018, 19:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Horska pesma otadžbini
U Dominikus centru, drugom bogoslužbenom mestu u Minhenu, gde je paraklis Pokrova presvete Bogorodice, posle nedeljne liturgije održana je akademija posvećena obeležavanju 100 godina od završetka Velikog rata. Na liturgiji su činodejstvovali protojerej-stavrofor Milorad Jovanović i protojerej Ilija Romić, a zajedno s njima služio je i protojerej-stavrofor Nikolaj Zabelič, sveštenik Ruske pravoslavne crkve u Minhenu.
Njemu je protojerej-stavrofor Jovanović zahvalio rečima >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << da su Rusi i Srbi bili, a i danas su zajedno i dodao da će Crkvena opština Minhen pomoći gradnju hrama Ruske pravoslavne crkve u glavnom gradu Bavarske.
Posle podele nafore vernici su se preselili u salu, gde je održana akademija. Akademija je, u sali ispunjenjoj do poslednjeg mesta, počela pevanjem himne "Bože pravde" u izvođenju hora Singidunum pod upravom dirigenta Vladimira Milosavljevića. Zatim je o događajima pred početak Velikog rata, njegovom toku i završetku govorio student pravoslavne teologije u Minhenu Predrag Janković.
- Kraj 19. veka obeležili su događaji u Evropi, koji su nastavljeni i u 20. veku sve do 1914. godine i izbijanja Velikog rata, pa je taj period nazvan dugi 19. vek. Malena Srbija je već u prvoj godini rata zabeležila dve briljantne pobede nad višestruko brojnijom i bolje naoružanom vojnom silom Austrougarske. Dogodilo se to u Cerskoj i Kolubarskoj bici posle čega se svet divio hrabrosti i veštini ratovanja srpske vojske i njenih komandanata. Posle toga usledila je žestoka odmazda Austrougarske uz podršku Nemačke, a onda i veliko stradanje civila i povlačenje vojske i naroda preko Albanije - naglasio je Janković i ilustrovao to podacima o stradanju srpske vojske i civilnog stanovništva.
Učenici veronauke i srpskog jezika pri Crkvenoj opštini Minhen su sa svojom nastavnicom Nadom Kovačević pripremili prigodan program koji je oduševio sve prisutne . Program je vodila Lenka Stojadinović, a Valentina Erceg i Teodora Kovačević otpevale su pesmu "Tamo daleko". Stefan Tomašević je pročitao besedu kralja Petra I kojom se obratio deci borcima u Velikom ratu u vreme odbrane Beograda. Ivona Delević je pročitala pesmu "Izgnanici" čija je skraćena verzija "Kreće se lađa francuska" mnogo poznatija, a Sofija Kovačević je kazivala stihove poznate pesme "Plava grobnica" Milutina Bojića.
Sve prisutne je posebno ganula pesma "Crven cvete" koja je posvećena kosovskim junacima, a otpevala ju je Katarina Barač članica hora Singidunum. Akademija je završena pesmom "Ovo je Srbija" koju su sa članovima hora pevali prisutni na akademiji.
Učesnicima akademije zahvalio je protojerej-stavrofor Milorad Jovanović i uručio buket cveća Nadi Kovačević, profesoru srpskog jezika, kao priznanje za program koji su izveli učenici veronauke i maternjeg jezika.
Protojerej Ilija Romić je posle predavanja dodao nekoliko vrlo značajnih detalja vezanih za Veliki rat.
- Mala Srbija napravila je veliko čudo u Prvom svetskom ratu zahvaljujući veri, pravoslavlju i rodoljublju. Vladika Nikolaj je poslat od predsednika Vlade Srbije Nikole Pašića na Zapad da moli saveznike da uđu u rat i pomognu Srbiji. Dva njegova učenika su se za vreme Albanske golgote zamonašili i to su bili kasnije arhimandrit Justin Popović Ćelijski i kasnije episkop Irinej Đorđević. Taj čin i delovanje vladike Nikolaja uz ogromnu žrtvu srpske vojske pokazali su da je naše najjače oružje naša vera i krst i time pobeđujemo. Bez toga mi samo gubimo, a to se videlo i u prošlosti, od izgubljene Krajine, pola Bosne i Kosova i Metohije, a ranije severne Makedonije ili Stare Srbije - rekao je protojerej Ilija Romić.
Nastavak na Vesti-online.com...