HIL UPUTIO JASNU PORUKU: ZSO jedan od najvažnijih elemenata dogovora iz Ohrida

Izvor: SrbijaDanas.com, 28.Mar.2023, 21:27

HIL UPUTIO JASNU PORUKU: ZSO jedan od najvažnijih elemenata dogovora iz Ohrida

Amerika podržava normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil istakao je, prilikom posete Preševu, da Vašington u potpunosti podržava napore EU za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije i naglasio da je za njega jedan od najvažnijih elemenata dogovora iz Ohrida obaveza Prištine da uspostavi Zajednicu srpskih opština. Hil je, u izjavi novinarima, nakon sastanka sa gradonačelnikom Preševa Šćiprimom Arifijem, rekao da je pre dve nedelje >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << još postojala zabrinutost da u Ohridu neće biti realizovane sve mogućnosti.

- Smatram da su se kao rezultat sastanaka u Ohridu pojavile pozitivne šanse, koje mogu pomoći procesu normalizacije odnosa Kosova i Srbije. Nije bilo lako za obe vlade, kako za Aljbina Kurtija, tako i za predsednika Aleksandra Vučića. To su bile veoma teške odluke. Mislim da je napravljen značajan napredak - naglasio je on.

Hil je istakao da je za njega jedan od najvažnijih elemenata dogovora iz Ohrida činjenica da Priština, u ispunjavanju svojih obaveza, mora da uspostavi ZSO, dodajući da ima i drugih stvari koje je Kosovo prihvatilo da uradi.

- Sve to će voditi ka boljim odnosima sa EU. Priština može to smatrati dogovorom sa Briselom. Isto tako i srpska strana. Ono što je dogovorio Vučić u vezi sa normalizacijom odnosa sa Kosovom vezano je za odnose Beograda sa Briselom - rekao je on.

Hil je kazao da treba odati posebno priznanje Miroslavu Lajčaku i posebno visokom predstavniku za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Đuzepu Borelju, koji je proveo 12 sati na sastancima u Ohridu i pored brojnih obaveza u vezi sa Ukrajinom.

On je istakao i da ništa nije dogovoreno sve dok nije implementirano.

Naglasio je da SAD, iako nisu strana u dijalogu, sebe smatraju delom tog procesa i nastaviće da se u njemu angažuju.

Pozvao je građane da se ne žale zbog onoga što nije dogovoreno, već da sagledaju ono što može biti implementirano.

Naglasio je i da treba podržati ljude koji su doneli ove teške odluke.

U nastavku posete opštinama juga Srbije, Hil je danas razgovarao sa čelnicima lokalne samouprave u Preševu, a prethodno je ukazao na značaj primene manjinskih prava za sve etničke zajednice koje žive u Bujanovcu i Preševu.

Više o dijalogu Beograda i Prištine možete da pročitate OVDE.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.