
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Dec.2022, 16:51
Grujučić: Omogućiti zakazivanje pregleda tokom celog meseca
Ministarka zdravlja Danica Grujičić izjavila je danas da je neophodno pre svega pojačati primarnu zdravstveni zaštitu, ali i da je potrebno ukinuti zakazivanje pregleda od prvog do petog u mesecu i omogućiti da se oni zakazuju tokom celog meseca.
"Ono o čemu prvo moramo da raspravljamo jeste zakazivanje pregleda od prvog do petog u mesecu, što pravi mnogo problema kolegama u domovima zdravlja. Ne vidim zašto se ne bi zakazivalo tokom celog meseca. Direktori ustanova moraju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da obezbede da specijalisti budu dostupni našim pacijentima", rekla je Grujičić u izjavi novinarima posle konstitutivne sednica Saveza za zdravstvo u organizaciji NALED-a.
Dodala je da je digitalizacija, o kojoj je bilo reči i na sastanku kome je prisustvovala, za zdravstveni sistem Srbije veoma važna i da je bitno dovesti optički kabl do ambulantne u svakom selu.
Pošto je bilo reči i o kašnjenju kliničkih studija, ministarka je kazala da će na sve načine pokušati da se ubrzaju procedure i istakla da je na tom polju Ministarstvo već preuzelo odgovarajuće korake, samim tim što će se ubuduće sednice Etičkog komiteta održavati dva puta mesečno.
"Kada se dobiju svi neophodni papiri za odobrenje neke kliničke studije komitet će dati pozitivno ili negativno mišljenje i obrazloži ga ,a onda će to ići u Agenciju za lekove i medicinska sredstva, gde ću sa direktorom dogovoriti da postoji spisak službenika koji su zaduženi da se to završi , tako da ćemo za mesec do 45 dana imati kompletno mišljenje da li se neka studija prihvata ili ne", kazala je Grujičić i dodala da odugovlačenjem Srbija gubi novac i inovativne lekove.
Ministarka je istakla da je završen "off-label" pravilnik tako da lekovi koji su se pokazali efikasnim mogu da se daju za bilo koju bolest kada konzilijum to odluči.
"To će za početak morati da prođe etički komitet, a sledeća faza je da se ukine komitet i ostanu na odlukama konzilijumima", kazala je Grujičić i navela da će zbog toga pod najvećim opterećenjem biti RFZO , ali i da će Ministarstvo pomoći koliko može.
Istakla je da je planirano da se u RFZO vrati upućivanje u inostranstvo u dogovoru sa Ministarstvom, kao i da se na određeni način izmene pravila ko se i kako upućuje u inostranstvo na lečenje.
"Jasno je da Fond i Srbija ne mogu da plaćaju eksperimentalne lekove, zato je potrebno da jednostavno dovedeno u Srbiju farmakološke kuće koje bi da rade klinička ispitivanja. Ono što je budućnost je personalizovana medicina, a to ima veze i sa naukom i opet je tu važna digitalizacija", istakla je ministarka.
Smatra da je umrežavanje važno kako bi se imao uvid i u rezultate rada lekara.
"Moramo da budemo umreženi. Kao što su sada odlični programi za obračun i vi tačno vidite koliko je ko zaradio novca, tako mora postojati analitika da vidimo ko je taj novac doneo u kuću. Ti ljudi koji zaista rade najteže i najkvalitetnije operacije moraju da budu na određeni način nagrađeni, za razliku od onih koji izvršavaju svoje minimalne obaveze prema normativima", istakla je Grujičić.
Dodala je da će normativi biti urađeni i da bi volela da budu javno objavljeni.
"Ko nije u stanju da ih ispuni možda može da nađe neki drugi posao", poručila je ministarka. Na pitanje šta će biti sa mladim lekarima koji su zaposleni u kovid bolnicama koje se zatvaraju, ona je kazala da je velika nada data tim mladim ljudima.
"Oni ne smeju biti odbačeni, moramo naći načina da ih zaposlimo i jedna od ideja je ono što nam svima nedostaje, a to je palijacija. Palijacija nisu samo umirući pacijenti. To su i svi oni pacijenti koji se posle teških saobraćajnih nesreća oporavljaju u urgentnom centu po tri meseca. Nema razloga da pacijent boravi u urgentnom centu više od 10 dana, to nigde u svetu nema i upravo tako treba prekomponovati te kovid bolnice", kazala je Grujičić.
Dodala je da je važno jačati i onkološke centre u unutrašnjosti, ali i istakla neophodnost njihove povezanosti sa tercijalnim ustanovama.
Odgovarajući na pitanje da li postoji plan o transplantaciji organa , pošto je ove godine urađena samo jedna transplantacija, Grujičić je odgovorila da se plan razrađuje.
"Sada kada imamo više gripa nego kovida vreme je da sa tim počnemo i da se uradi ozbiljna kampanja šta to znači i koliko je to značajno za pacijente koji čekaju na transplantaciju", rekla je Grujičić.
Dodala je da ostaje pitanje organizacije i da se ona zalaže da u Srbiji postoje jedan ili dva centra gde bi se takve operacije radile.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...