Izvor: RTS, 05.Dec.2017, 17:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EP o medijima u Srbiji: Ima sloboda, previše polarizacije
U Srbiji postoje medijske slobode, ali je medijski prostor previše polarizovan, što dovodi do toga da su građani u situaciji da biraju između jedne ili druge strane, ili moraju da prate sve da bi bilo objektivno i celovito informisani, zaključak je debate o stanju na medijskoj sceni Srbije u Evropskom parlamentu u Briselu.
Grupa Prijatelji Srbije, u okviru Evropskog parlamenta, organizovala je u Briselu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prezentaciju kvartalnog Medijametra, koji se bavi analizom štampanih medija u Srbiji, a analiza se odnosila na period od januara do marta 2017. godine.
Izbalansiranost tema, izvori informacija, polarizacija u stavovima, uticaj na objektivnu obaveštenost javnosti u u Srbiji - sve su to bile teme koje su srpski medijski istraživači i eksperti Dejan Vuk Stanković i Vladimir Ćurgus Kazimir predstavili evropskim parlamentarcima.
"Ponekad imamo tu pogrešnu sliku da u Srbiji nema slobode medija. Ono što je jasno iz ove analize Medijametra, jeste da ima velikih razlika u medijskim izveštajima, koji su pro i kontra, da ima previše negativnih informacija o svima, i o opoziciji i o vlasti", istakao je Franc Bogovič, evropski parlamentarac i jedan od organizatora ovog događaja.
Prema njegovim rečima, ponekad su i previše jasno definisani mediji koji prate vlast ili opoziciju.
"Postoji velika polarizacija, a nema pravog pluralističkog prostora koji bi ljudima dao objektivne informacije, već oni moraju da se odlučuju za jednu ili drugu stranu", izjavio je evropski parlamentarac.
Bogovič kaže da sličan problem postoji i sa medijima u drugim zemljama Evrope.
Kao poseban problem je izdvojio često netransparentno vlasništvo medija u Srbiji, gde se često kroz "politiku vlasnika, gubi na profesionalizmu i dobijaju loše informacije ili informacije koje prate interes vlasnika određenog medija".
Predstavljajući kvartalni Medijametar o stanju u štampanim medijima u Srbiji, Dejan Vuk Stanković je istakao da postoji snažna politička polarizacija kada je reč o dnevnoj štampi.
Nedeljnici su, prema njegovim rečima, u osnovi kritični prema vlasti, a razlikuju se samo u stepenu kritičnosti i spoljnoplitičkoj orijentaciji.
"U Srbiji smo svedoci da u štampanim medijama postoji sloboda, ali ono što je njen ishod jeste jedna velika polarizacija", zaključuje Vuk Stanković.
Da se problem medija u Srbiji ne odnosi toliko na slobodu medija, koliko na profesionalizam, uređivačku politiku, stavove prema određenim temama, smatra jedan od autora Medijametra Vladimir Ćurgus Kazimir.
"Činjenica jeste da su novinari i mediji u teškoj situaciji, posebno ekonomskoj, ali to ne može da objasni ugrožavanje profesionalnih standarda i novinarske etike na način na koji se to dešava. Problem neprofesionalnih i nefunkcionalnih medija je društveni problem, koji zadire u pitanje zdravog društva", naglasio je Ćurgus u Evropskom paralmentu.
Evropski poslanici posebno su bili zainteresovani za način na koji su u srpskim medijima predstavljeni EU i evrointegracioni procesi Srbije.
Viktor Boštinaru, član Grupe prijatelja Srbije u Evropskom parlamentu, ukazao je na i dalje limitirano mesto koje opozicija ima u srpskim medijima i pozvao i vlast i opoziciju u Srbiji da iskoriste ovaj trenutak zamaha u evrointegracionim procesima i da zajedno rade na ulasku Srbije u EU i normalizaciji odnosa sa Prištinom.
Debatu o medijskom prostoru u Srbiji u Evropskom parlamentu su organizovali predsedavajući i zamenik predsedavajućeg neformalne grupe Prijatelji Srbije u EP, Emilijan Pavel i Franc Bogovič.
Događaju su prisustvovali predsedavajući Spoljnopolitičkog odbora EP i izvestilac EP za Srbiju Dejvid Makalister, koordinator Socijaldemokrata u Spoljnopolitičkom odboru Knut Flekenštajn, potpredsednik Evropske narodne partije zadužen za Zapadni Balkan Andrej Kovačev, potpredsednik Socijaldemokrata zadužen za spoljnu politiku Viktor Boštinaru, kao i evropski poslanici Igor Šoltes, Andor Deli, Jozo Radoš, Georgios Epitedios, predstavnici Evropske spoljnopolitičke službe, predstavnici država članica EU, kao i asistenti evropskih poslanika.




