Dvanaest godina od nestanka ekipe Radio Prištine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Avg.2010, 03:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dvanaest godina od nestanka ekipe Radio Prištine

VELIKA HOČA -

Predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS), sa svojim ogrankom, Društvom novinara Kosova i Metohije (DNKiM), a u prisustvu porodica nestalih, na putu između Velike Hoče i Orahovca obeležili su 12. godišnjicu od nestanka novinarske ekipe Radio Prištine.

Đuro Slavuj i Ranko Perenić su na ovom putu gde je danas skup održan, poslednji put viđeni pre 12 godina kada su se vraćali sa novinarskog zadatka.

Novinari, njih oko pedesetak, održali >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << su na ovom mestu desetominutni protest sa raširenim transparentima na kojima je, na albanskom i srpskom, pisalo "Vratite nam naše kolege".

Predsednica UNS Ljiljana Smajlović, koja je prisustvovala obeležavanju, izjavila je da niko ne može naterati albansku policiju i EULEKS da pronađu krivce ali da udruženje, kako je rekla, može da na ovom mestu svake godine traži odgovor na to kako napreduje istraga.

"Jesu li pokrenuti krivični ili pretkrivični postupak? Ko su inspektori a ko istražitelji? Mi imamo utisak da se ne čini ništa i zato tražimo od EULEKS-a da nam saopšti dokle se stiglo sa istragom", rekla je Smajlović.

Predsednik DNKiM, Željko Tvrdišić, kazao je da će se ubuduće 21. avgust obeležavati kao dan nestalih i ubijenih novinara na Kosovu i Metohiji.

Brat nestalog Đure Slavuja, Pero, kazao je da očekuje bolju istragu i pravdu za sve nestale.

"Nadamo se da ćemo saznati nešto o našim nestalim. 12 godina je dug vremenski period ali želimo istinu za te nedužne ljude, jer oni sa rokovnikom i perom nisu mogli biti zločinci", rekao je Pero Slavuj.

Skupu novinara na putu Velika Hoča - Orahovac, gde su nestali Ranko Perenić i Đuro Slavuj, prisustvovala je i supruga nestalog Ranka, Snežana.

Obeležavanje godišnjice nestanka novinarske ekipe Radio Priština, obezbeđivala je Kosovska policija, a incidenata nije bilo.

Predstavnici UNS-a i DNKiM potom su posetili Veliku Hoču.

Slavuj i Perenić su 21. avgusta 1998. krenuli ka Zočištu, u manastir Sveti Vrači, da snime prilog o povratku otetih monaha. Poslednji put viđeni su u Velikoj Hoči.

Do danas porodice Perenić i Slavuj nemaju zvanične informacije o sudbini nestalih, navodi se u saopštenju UNS dostavljenom ranije danas medijima.

UNS je u saopštenju podsetio da je dopisnik "Politike" i prištinskog "Jedinstva" Ljubomir Knežević nestao 6. maja 1999. godine u podnožju planine Čičavica, kod Vučitrna.

"Do danas nisu nađene i kažnjene ubice novinara i pisca Aleksandra Simovića koji je nestao u Prištini 21. avgusta 1999. godine, a čiji su posmrtni ostaci nađeni kasnije u selu Obrinje kod Glogovca", piše u saopštenju UNS.

U porodičnoj kući, u centru Prištine, ubijen je 21. septembra 1999. godine fotoreporter Momir Stokuća, dok je novinar srpske redakcije Radio Kosova Marjan Melonaši nestao 9. septembra 2000. godine, navodi UNS.

U saopštenju piše da je Radio-televizija Srbije pomogala UNS-u i porodicama nestalih da sutra otputuju na Kosovo.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.