Državni harač i na rakiju!

Izvor: Press, 09.Dec.2010, 23:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Državni harač i na rakiju!

Najmanje 15.000 privatnih proizvođača moraju da registruju firmu i plaćaju porez državi, u budžet treba da se slije najmanje 22 miliona evra godišnje Oko 15.000 malih proizvođača rakije u Srbiji mora da registruje delatnost i državi plaća porez ukoliko i dalje želi da se bavi prometom alkoholnih pića! Zakon koji ovo uređuje i koji je usklađen sa evropskim normama počeo je da važi još u junu, ali mali broj proizvođača je do sada otvorio >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << firmu. Oni moraju da kupe opremu vrednu oko 20.000 evra i unajme tehnologa, a svako ko proizvodi i prodaje rakiju na crno rizikuje kaznu od 50.000 do 300.000 dinara!U Srbiji trenutno radi 258 registrovanih proizvođača, od čega je 165 velikih preduzeća. Međutim, procenjuje se da ima još najmanje 15.000 proizvođača koji nisu registrovani i koji od juna nelegalno prodaju rakiju! Jedini način da puste ovo piće u prodaju jeste ili da registruju firmu ili da sklope ugovor sa većim proizvođačem.
Registracija obavezna
Direktor Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede Dušan Pajkić kaže za Press da srpski seljaci neće moći više da prodaju rakiju na pijaci ako nisu registrovani.
- Prva opcija je da registruju proizvodnju i imaju adekvatne objekte, skladište i opremu za proizvodnju, ali i stručno lice, odnosno tehnologa, koji će im voditi proizvodnju. Tehnolog mora da vodi evidenciju i da garantuje da je rakija proizvedena zaista od voća. Druga mogućnost je da se sklopi ugovor sa velikim proizvođačem. U tom slučaju postajete istureni proizvodni objekat te firme i oni su dužni da vam obezbede nadzor stručne osobe. Treći način je da više malih proizvođača udruži svoje voće i napravi zajednički objekat. Njima će biti lakše da zajedno plaćaju tehnologa koji će im voditi proizvodnju - objašnjava Pajkić.
Međutim, u svakom slučaju proizvođač mora da se registruje u ministarstvu i plaća porez državi! Pajkić ističe da je jedini način da se izbegne registracija firme da napravite dogovor o kooperaciji sa nekom velikom firmom, ali ćete opet morati da plaćate porez.
Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije kaže da je za proizvođače rakije sada potrebna gomila papira i dozvola, kao i provera komisija, što ukupno predstavlja ozbiljne troškove.
- Ako imate jednog zaposlenog s platom od 300 evra, morate na to državi da date još oko 200 evra na ime doprinosa, da plaćate administrativne troškove i nekoliko inspekcija. Sve u svemu, barem 1.000 evra i još oko 650 mesečno - objašnjava Rajić.
Đurić: Loš zakon
Inače, procenjuje se da se u Srbiji godišnje proizvede oko 12 miliona litara rakije, a pretpostavlja se da ima još toliko u sivim tokovima. Prosečna cena flaše je 600 dinara, a na porez i akcize po svakoj flaši država uzme oko 200 dinara. To znači da od rakije država godišnje može da zaradi najmanje 22 miliona evra!
Predsednik Udruženja „Srpska rakija" Dragan Đurić kaže za Press da je zakon jako loš i da će povećati sivu ekonomiju.
- Privatni proizvođač više ne može da učestvuje u prometu! Rečeno je da može da proizvodi za sopstvene potrebe, ali ne i koliko. A zna se da u Srbiji svaki domaćin ima velike količine rakije. Imamo i problem sa seljacima koji su radili za velike proizvođače alkoholnih pića. Jer svaki seljak koji proizvede rakiju kao poluproizvod sada će biti u težoj situaciji i moraće da prodaje samo voće, što je mnogo manje novca - kaže Đurić.
Proizvođač Slavko Đurđević kaže da će samo za opremu seljacima biti potrebno od 20.000 do 50.000 evra.
- Mislim da smo malo prenaglili sa ovim novim propisima, jer ima jako mnogo seljaka koji prave rakiju. Oni sada neće moći da prodaju već samo da proizvode za sebe.

Nastavak na Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.