Dečja sela: 15 godina brige o deci i mladima bez roditelja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Okt.2020, 16:48

"Dečja sela": 15 godina brige o deci i mladima bez roditelja

Fondacija SOS Dečija sela za 15 godina postojanja zbrinula je 160 mališana, a u 15 porodičnih kuća sa svojim SOS roditeljima danas živi 69-oro dece i mladih bez roditeljskog staranja, kojima se pruža pomoć do osamostaljivanja.

Za deceniju i po postojanja, Fondacija je stvarala porodice za decu bez roditelja i pomagala im da izgrade stabilnu budućnost, navodi se u saopštenju Fondacije "SOS Dečija sela".

Kroz SOS Dečije selo u Kraljevu, tri Centra za podršku >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << porodici, u Beogradu, Obrenovcu i Nišu, kao i Centar "Jaki mladi", pruža se dugoročna pomoć i podrška mladima, deci i porodicama u riziku.

Deca se, još dok su u srednjoj školi i tokom studiranja, pripremaju za osamostaljivanje u "SOS Zajednici mladih", koja predstavlja drugu fazu brige, a u njoj se trenutno nalazi 25 mladih.

I nakon osamostaljivanja, Fondacija mladima pruža savetodavnu, a ukoliko je potrebno i finansijsku podršku, kao i podršku u zapošljavanju.

Kroz Centre za podršku porodici i Centar "Jaki mladi", od 2004. do danas podržano je 1.596 dece i 3.062 mladih širom Srbije, a centri za podršku porodici u Beogradu, Obrenovcu i Nišu pružaju savetodavnu, psiho-socijalnu i materijalnu podršku za 750 porodica.

U centrima za podršku porodici, roditelji, deca i zaposleni zajedno rade na tome da porodica ostane zajedno, odnosno da se spreči razdvajanje dece od roditelja.

Takođe, Centar roditeljima pruža pomoć pri zapošljavanju, očuvanju zdravlja, učenju i obrazovanju, ali i materijalnu podršku, ukoliko je potrebno, da tako izađu iz krize i obezbede deci adekvatan nivo brige i staranja.

Centar "Jaki mladi" namenjen je mladima, od 16 do 30 godina, koji su odrasli bez roditeljskog staranja, izašli iz sistema socijalne zaštite, kao i mladima koji imaju probleme, kako bi im pogli da se zaposle, osamostale i započnu život van sistema socijalne zaštite.

''Kroz program hitne pomoći, u proteklih 10 godina pomogli smo obnovu škola posle zemljotresa u Kraljevu, najugroženije porodice i lokalne zajednice posle velikih poplava, i desetine hiljada dece i porodica izbeglica u tranzitu kroz Srbiju", stoji u saopštenju.

"Rad SOS Dečjih sela Srbija ne bi bio moguć bez podrške donatora, kompanija i građana, saradnje sa institucijama uključenim u brigu o deci i lokalnim zajednicima", navela je nacionalna direktorka Fondacije Vesna Mraković Jokanović.

Fondacija SOS Dečja sela Srbija postoji od 2004. godine.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.