Danas parastos ubijenim i poginulim Srbima srednjeg Podrinja

Izvor: NoviMagazin.rs, 04.Jul.2015, 09:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danas parastos ubijenim i poginulim Srbima srednjeg Podrinja

Mrtvi ne daju živima da lažu i da zaborave, a pre nego što se odbije najhrabrija ponuda srpskog vođe, kakva je dobijena od predsednika vlade Aleksandra Vučića, bilo bi pravedno da se sasluša i posluša, pognu glave i da se pođe njegovim primerom, izjavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

On je zapitao koliko stotina hiljada pobijenih, poklanih i proteranih Srba treba da padne, pa da se već jednom neko izvini u Jasenovcu, >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << Jadovnu i Bratuncu.

"Kamo sreće da vođe drugih naroda hoće da pođu primerom praštanja i pomirenja, eto nama mira za života, mira na Balkanu", poručio je Vulin na obeležavanju dana stradanja Srba u Podrinju.

On je naglasio da je istina da ni u jednoj svetoj knjizi nije zapisano postojanje islamske države, ali jeste u islamskoj deklaraciji i da je istina da ni u jednoj svetoj knjizi nije zapisano da se hrišćanske glave imaju odsecati, a istina je da je prva odsečena glava ne u Siriji, ne u Avganistanu ni u Iraku, već ovde, pred očima čitavog sveta, koji je okretao pogled i tražio istinu koja će opravdati stvaranje novih država, komadanje i bombardovanje.

"Prvu hrišćansku, srpsku odsečenu glavu, glavu Dragana Popovića, podiglo je zlo baš ovde, da čitav svet vidi šta je put džihada, zla i mržnje. Svet je tada okrenuo glavu, nije gledao iskopanim očima Slobodana Ilića kakva je poruka koja se upućuje. Neka sada svet pogleda i vidi", poručio je Vulin.

Prema njegovim rečima, pre nego što se narodu Jasenovca, Jadovna, Bratunca u istoj reči sa čestitim imenom doda reč genocid, reč koja nije stavljena onima koji su Jasenovac, Jadovno i Bratunac napravili, bilo bi pravedno da se kaže zašto su iskopane oči sudije Slobodana Ilića nedostojne osude i nedostojne kazne.

"Mudro bi bilo da nam kažete koliko stotina hiljada pobijenih, poklanih i proteranih Srba treba da padne, pa da se već jednom neko izvini u Jasenovcu, Jadovnu i Bratuncu, koliko stotina hiljada Srba mora da umre u vekovima iza i ispred nas, da vođa nekog drugog naroda u nekoj molitvi poklekne i kaže Srbima - oprostite za grehe mojih otaca i moje braće", zapitao je Vulin.

On je dodao da će se u danima koji su pred nama desiti velike, presudne stvari, koje će govoriti i o starim prijateljstvima i o novim nadama i da jednu stvar ponosno kaže.

"Republika Srbija i Republika Srpska nemaju nikog bližeg, ni prečeg jedni drugima. Šta god se bude dešavalo u danima koji su pred nama, kakva god rezolucija bude usvojena ili neusvojena, Srbija će biti uz Republiku Srpsku. Ujedinjeni mi stojimo", poručio je Vulin.

Parastos i pomen ubijenim i poginulim Srbima održan je na gradskom groblju u Bratuncu, a vence i cveće na spomen-krst stradalim Srbima u Podrinju položili su predsednik RS Milorad Dodik, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, delegacija Skupštine Republike Srpske, izaslanik predsednika Predsedništva BiH, i mnoge druge visoke državne i verske delegacije.

Na području Bratunca, Srebrenice, Zvornika, Skelana, Milića, Vlasenice, Osmaka i šireg područja srednjeg Podrinja i Birča, u toku odbrambeno-otadžbinskog rata, nastradalo je 3.500 Srba, a bez jednog ili oba roditelja ostalo je 800 dece, a oko 5.400 porodica ostalo je bez pokretne i nepokretne imovine.

Na području Srebrenice, Zvornika, Skelana, Milića, Bratunca, Vlasenice i Osmaka, tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, stradalo je najmanje 2.370 osoba srpske nacionalnosti, dok je na širem području srednjeg Podrinja i Birča stradalo oko 3.500 Srba.

Bez jednog ili oba roditelja ostalo je oko 800 dece, a oko 5.400 porodica bez pokretne i nepokretne imovine.

Kako se navodi u saopštenju, napadi su uglavnom izvođeni na značajne pravoslavne praznike, Božić, Srpsku novu godinu, Ðurđevdan, Vidovdan, Petrovdan, Nikoljdan.

Od maja do decembra 1992. godine u napadima muslimanskih snaga uništeno je i razoreno na desetine srpskih sela i na najbrutalniji način ubijeno stotine srpskih civila u Srebrenici, Bratuncu i Skelanima, dodaje se u saopštenju.

U tom periodu je na području Srebrenice napadnuto 21 selo u kojima je ubijeno više od 400 srpskih civila, a u napadu na 22 srpska sela opštine Bratunac ubijeno je najmanje 560 srpskih civila.

Na Petrovdan 1992. godine muslimanske snage su, pod komandom Nasera Orića upale u više srpskih sela pljačkajući ih i paleći, a u selima Zalazje, Biljača, Sase i Zagoni ubili su i izmasakrirali 69 srpskih civila, navodi se u saopštenju.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.