DEMINERI ČISTE OKOLINU KASARNE KOD PARAĆINA

Izvor: Kurir, 18.Mar.2012, 16:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DEMINERI ČISTE OKOLINU KASARNE KOD PARAĆINA

Rusko-srpski odred razminirava područje gde koje je zagađeno u eksploziji municije 2006. godine

PARAĆIN - Odred deminera sastavljen od ruskih i domaćih stručnjaka počeo je sa razminiranjem oko 60 hektara dela Karađorđevog brda kod Paraćina, gde je u oktobru 2006. godine došlo do eksplozije u vojnim magacinima "Paraćin 4".

U prethodnih nekoliko dana demineri su proverili 2.776 kvadratnih metara zemljišta i do sada nisu pronašli eksplozivne naprave.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << />
Kako je saopštila je služba za medije ruskog Ministarstva za vanredne situacije (MSV), združeni odred MVS, u čijem sastavu je 21 specijalista, stigao je 14. marta u naselje Grza.

Rusko ministarstvo podseća da su ruski specijalci već obavljali slične zadatke u Srbiji, gde u pojedinim oblastima postoji opasnost od neeksplodiranih granata, mina i kasetnih bombi, javlja RTS.

Direktor Centra za razminiranje Srbije Petar Mihajlović rekao je da se, pored ručnog pretraživanja detektorima, ove godine je uvedena i mašina za freziranje, koja čisti zemljište do 30 centimetara dubine.

On je podsetio da je na ovom području, svega četiri kilometra od centra Paraćina, bilo zagađeno 7,5 miliona kvadratnih metara zamljišta nakon eksplozije i da je ostalo još 4,5 miliona kvadratnih metara koje treba pregledati, a sve aktivnosti MSV-a u Srbiji finansira Vlada Ruske Federacije.

Mihajlović je rekao da se mine i kasetna municija, ratno nasleđe Srbije, nalaze na 221 lokaciji površine 14 miliona kvadratnih metara, u 16 opština.

Za čišćenje tog prostora potrebno je između 14 i 20 miliona evra, dodao je Mihajlović i istakao da Srbija ima "još jedno ratno nasleđe - potopljene brodove ratne flote Nemačke iz Drugog svetskog rata u Đerdapskoj klisuri".

Uz napomenu da su "problemi za razminiranje u Srbiji brojni", Mihajlović je podsetio da se pored kasetne municije na jugu Srbije, uz administrativnu liniju sa Kosovom i Methijom nalaze i minska polja koja su postavljena posle 2000. godine.

"Sumnjamo da se u Srbiji na 64 lokacije, na dubini i do 20 metara nalaze avionske bombe i rakete od NATO bombardovanja 1999. godine", rekao je Mihajlović.

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.