Cvetković: 2011. teška ali ima razloga za optimizam

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Dec.2010, 12:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cvetković: 2011. teška ali ima razloga za optimizam

BEOGRAD -

Premijer Srbije Mirko Cvetković poručio je građanima Srbije da ima razloga da sa optimizmom očekuju 2011. godinu i da treba da veruju u sebe u nastojanju da obezbede bolji život, a država će im u tome izaći u susret.

"Treba da izađemo iz filozofije katastrofizma. Pesimizam i nezadovoljstvo nikako nisu saveznik u borbi za bolji život jer vode opuštanju i očekivanju pomoći sa strane", rekao je Cvetković u intervjuu agenciji Beta.

Cvetković je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << istakao da nema sumnje da će cela iduća godina biti naporna i za vladu i za građane jer paralelno treba da se radi na ispunjenju dva važna i dostižna cilja - približavanju Evropskoj uniji i ekonomskom oporavku zemlje.

Privredna kretanja, kako je ocenio, idu u pozitivnom pravcu i dobra su osnova za 2011., a moguće je i izboriti se i sa inflacijom koja je veća nego što je bilo očekivano, ali je premijer naveo da ga najviše plaše posledice eventualnih nepovoljnih dešavanja u okruženju.

Država će i dalje pomagati privrednicima

"Pre kraja iduće godine trebalo bi da budemo tamo gde smo bili pre izbijanja ekonomske krize. Nadam se da će građani osetiti poboljšanje, ali će opet neke grupe proći bolje a neke lošije", rekao je Cvetković.

On je najavio novi krug razgovora sa privrednicima o merama kojima bi država mogla da pomogne bržem privrednom oporavku i izlasku iz nelikvidnosti.

"Podsticajne mere iz budžeta, u nešto manjem obimu, biće zadržane sve dok se ne dostigne privredni rast iznad tri odsto", naglasio je Cvetković.

Premijer je ukazao da Vlada radi kao tim, bez obzira što se mogu čuti oprečna mišljenja pojedinih ministara o važnim temama.

O poskupljenju struje, privatizaciji EPS-a, Telekomu…

On je istakao da je u 2011. godini neizbežno poskupljenje struje, ali da će ono biti u procentu koji ne ugrožava najsiromašnije građane i obezbeđuje funkcionisanje Elektroprivrede Srbije.

Prodaja većinskog udela u Telekomu Srbija i slobodan uvoz naftnih derivata su, prema rečima Cvetkovića, u skladu sa planom Vlade o ukidanju svih državnih monopola.

"Jat je u fazi pripreme za strateškog partnera tako da će država još neko vreme ostati u EPS-u, za koji tek treba da se odredi model privatizacije, i u Železnicama, gde je stanje najlošije, a reforma tog sektora je u zamahu", rekao je Cvetković.

Vlada, prema njegovim rečima, još nije odlučila na šta će se trošiti novac od prodaje Telekoma, ali je postignuta saglasnost da ti prihodi budu pod lupom javnosti.

Grčki OTE, koji ima udeo od 20 odsto u Telekomu, za sada nije obavestio Vladu da li će prodavati svoje akcije.

"Za Telekom vlada veće interesovanje investitora nego što je u početku procenjivano i nadamo se da će za ponuđenih 51 odsto akcija biti postignuta veća cena od utvrđenog minimuma od 1,4 milijarde evra", rekao je Cvetković i dodao da nema razloga da se sumnja da će prodaja državnog monopola u fiksnoj telefoniji biti obavljena u interesu države i građana.

"U borbi protiv korupcije nema nedodirljivih"

Komentarišući zastoj u "giljotini propisa" Cvetković je rekao da je to dugotrajan proces koji se odvija po unapred utvrđenom planu, ali da su takođe primetne izvesne prepreke u administraciji u njegovoj realizaciji. Vlada je rešena da taj postupak sprovede do kraja, istakao je premijer.

"Srbija je napravila ogroman napredak u borbi protiv korupcije", ocenio je premijer i naveo da u otkrivanju učesnika u korupciji nema nedodirljivih, što pokazuje hapšenje većeg broja kriminalnih grupa i ljudi koji su zloupotrebljavali položaje.

Jačanje dinara i oporezivanje bogatijih

Cvetković je najavio da će Vlada u saradnji sa centralnom bankom napraviti plan podrške dinaru, kako bi se vratilo poverenje u domaću valutu, što ne može da se postigne u kratkom roku.

"Više je prisutan strah od naglog rasta deviznog kursa nego što se to u stvarnosti dešava", upozorio je Cvetković i naveo da je pad vrednosti dinara u 2010. godini bio u procentu inflacije, što je bilo i očekivano.

Premijer je povodom najave mera za veće oporezivanje bogatijih građana rekao da je jedino realno da se to učini preko poreza na imovinu, ali da ima drugih predloga koji tek treba da se razrade.

"Porez na dobit korporacija je osetljiva stvar kojom može da se pokvari privredni ambijent", rekao je Cvetković.

Komentarišući predloženu strategiju razvoja Srbije do 2020. godine, čiji je jedan od autora, premijer je priznao da su u pravu oni koji kažu da je to spisak lepih želja, ali je ocenio da su te želje ostvarive, jer su utemeljene na detaljnim proračunima.

"Osnova ekonomskog dela strategije je novi model privrednog rasta koju su pripremili najbolji ekonomski stručnjaci u Srbiji na osnovu realnih parametara. Taj dokument nije 'crveno slovo' i svi su pozvani da učestvuju u javnoj raspravi i daju svoje predloge", rekao je Cvetković.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.