Cela zemlja je žarište: Šest novih žrtava koronavirusa

Izvor: B92, 12.Apr.2020, 12:37

"Cela zemlja je žarište": Šest novih žrtava koronavirusa

U poslednja 24 sata dogodilo se 6 novih smrtnih slučajeva povezanih sa koronavirusom, a prema rečima dr Darije Kisić Tepavčević cela zemlja predstavlja žarište.

Na "Sajmu" se trenutno nalazi 347 osoba, rekla je Darija Kisić Tepavčević.

Kisić Tepavčević na pitanje da li su Kovin i Pančevo nova žarišta koronavirusa navodi da gotovo nijedan region u Srbiji nije pošteđen i da je gotovo u svim gradovima detektovano prisustvo virusa, pa je nemoguće koristiti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << termin "žarište".

"Većina pacijenata u bolnici nije iz Pančeva već je to bila najbliža zdravstvena ustanova u koju su mogli da budu smešteni", kaže ona, dodajući da je u opštoj bolnici u Pančevu hospitalizovano 150 pacijenata.

Kada je reč o Kovinu, Kisić Tepavčević kaže da je potvrđen kovid19 kod dva zdravstvena radnika, koji rade u laboratoriji i da oni imaju blagu kliničku sliku, te da su oni izolovani u banji Junaković, a izolovani su i članovi njihovih porodica.

O domovima za stare

Kada su u pitanu domovi za stare, ona navodi da u određenim ustanovama jeste povrđeno prisustvo infekcije, ali da su sprovedene hitne mere u suzbijanju širenja virusa.

"Kada su u pitanju starački domovi tu je najosetljivija populacija kada su u pitanju mnoge infekcije, uključujući i ovu. I u mnogim drugim zemljama je pokazano da kada bolest uđe u ovu populaciju da je smrtnost velika. Zato su od samog početka svi naši napori bili usmereni da to sprečimo. Međutim, u određenim ustanovama je potvrđeno prisustvo", kaže Kisić Tepavčević i dodaje da su sve hitne mere sprovedene u cilju daljeg suzbijanja.

Potvrđeno je da je u domu za stara lica u Smederevu testirano 38 zaposlenih i 41 korisnik, a 14 korisnika je hospitalizovano. U domu "Nana" se očekuju rezultati testiranja.

"Ukoliko predsednik republike nema uvid u ovakvu vesru podataka onda je pitanje ko ima", odgovorila je ona na pitanje nedeljnika "Vreme" koji je pitao povodom izjave Vučića da po testovima i rezultatima testova vidi da su nova žarišta tamo gde su došli naši građani iz inostranstva - ko sve ima pristup rezultatima na kovid-19.

U konferencijama bez medija

U pojedinim medijima se javljaju oboleli novinari, kaže ona, objašnjavajući zašto novinari više nisu prisutni na konferencijama.

"Vi ste nam dragoceni, želimo da zaštitimo sve građane, a posebno one koji su pod povećanim rizikom, u skladu sa tim sprovodimo sve mere", kaže dr Kisić Tepavčević .

Osobe koja su bile u kućnoj izolaciji skoro mesec dana bi trebalo još malo da se stpre, jer se kraj epidemije nazire.

400 izlečenih i 800 "gotovo" izlečenih

Što se tiče onkoloških pacijenata, dr Goran Stevanović je ponovio da oni spadaju u najosetljiviju grupu. Jedan od načina da se oni zaštite jeste da se testiraju zaposleni u zdravstvenim ustanovama gde se nalaze onkološki bolesnici. "U ovom trenutku nam je velika briga da ne budu inficirani virusom", kaže on.

Osobe koje se po kriterijuma smatraju izlečenim jesu osobe sa dva negativna testa i bez simptoma, i takvih je u Srbiji preko 400. Međutim u Srbiji postoje i osobe koje nakon lečenja više nemaju simptome, ali su i dalje pozitivne na koronavirus. To su pacijenti koji su lečeni ili izlečeni i smešteni su u privremenim bolnicama poput Sajma, osim ako se ne radi o starijim osobama, hroničnim bolesnicima, koji moraju da ostanu u bolnici.

"Oni su klinički izlečeni, ali su i dalje pozitivni, i takvih osoba je nešto preko 800", kaže on.

U ovom trenutku je nemoguće govoriti o broju oporavjenih koji su bili na respiratorima, ali ono što je poznato jeste da se oporavljaju mlađe osobe bez pridruženih bolesti.

Škola od 15. juna?

Stepen kolektivnog imuniteta među najmlađim građanima je nizak, a ono što je stav struke jeste postepeno vraćanje u škole u periodu kada je najmanji rizik za širenje koronavirusa.

"Otvaranje škola 15. juna bi bilo nepopularno, i roditelji to ne bi prihavtili sa velikim oduševljenjem, ali doneće se odluka najbolja za našu decu - da najmanje izložimo decu riziku, ali i da ne prenesu svojim starijim ukućanima", kaže dr Kisić Tepavčević.

O ukidanju vanrednog stanja

Na pitanje kada će se ukinuti vanredno stanje, dr Kisić Tepavčević navodi da je nemoguće dati preciznu informaciju. Koje će se mere doneti je pitanje za Krizni štab, ali ako se budemo pridržavali svih mera nijedna mera neće mnogo uticati na naše živote.

Kolektivni imunitet nam gradi populacija radno sposobnog stanovništva, a tako smo sačuvali populacije najstarijih i najmlađih.

"Oko 70 posto nas bi trebalo da bude imuno kako bi virus oslabio toliko da postane bezazlen", kaže i dodaje da bi povratak u svakodnevne aktivnosti onih čiji je kolektivni imunitet jednak nuli doneo nove probleme.

Tok bolesti nam govori da smo na dobrom putu, ali sada bi trebalo da uložimo dodatni napor.

Poseban termin za roditelje dece sa autizmom

Za roditelje dece sa autizmom bi trebalo odrediti posebne termine za izlazak napolje, i Krizni štab će takvu meru predložiti Vladi.

B92 je organizacija koja brine o zaštiti životne sredine. Mi ublažavamo štetu nastalu zagađenjem u avio-saobraćaju i ulažemo napore da se smanji emisija izduvnih gasova. climatecare.org

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.