
Izvor: SrbijaDanas.com, 01.Dec.2019, 08:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bugari došli, istovarili je i otišli: Problem ovog srpskog sela kod Babušnice neke je nasmejao, a njima je strašan
Selo Rakita u opštini Babušnica više od 100 godina nema crkvu u naselju, a sada, kada bi verski objekat konačno mogao biti postavljen u njihovom mestu, meštani to jednostavno ne žele
Inicijativa Kulturno-informativnog centra bugarske manjine Zvonce i Crkvenog odbora crkve Svetog Ilije iz tog sela, da se u susednoj Rakiti, široj javnosti poznatoj po borbi protiv izgradnje mini-hidroelektrane, postavi montažna crkva, naišla je na negodovanje dela meštana.
Predsednik >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << Saveta Mesne zajednice Rakita Desimir Stojanov kaže za portal SrbijaDanas.com da niko nije pitao meštane da li uopšte žele crkvu koja će biti postavljena na "neprikladan način".
- Valjda je sada postalo pomodarstvo postavljati crkvu. Doterati je na kamionu, pa je negde ostaviti. Smatram da to nije u redu i tako sve ovo doživljavamo. U skladu sa tim, mi smo napravili malu peticiju da pokažemo vlastima u Policijskoj upravi u Babušnici da se to radi mimo volje građana. To je donacija Bugarske države i ne može da bude postavljena na privatnom posedu - kaže Desimir i dodaje da crkva za sada nije postavljena.
Takođe, ističe, da se i Eparhija niška ogradila od mogućnosti postavljanja crkve na takav način.
- Ni oni nisu pitani i nema njihovog blagoslova. U crkvi neće moći da se obavljaju bogosluženja, pa prema tome ne znam u kom će se pravcu dalje odvijati ova situacija - kaže Desimir.
Ali, i pored toga, crkva je, kako kaže Desimir, postavljena u centru sela pre dva dana.
- Crkva je tu, a kako će stvari da teku dalje ne znam. Juče smo se obratili Građevinskoj inspekciji i ja sam kao predsednik Mesne zajednice podneo sam prigovor da ne postoji građevinska dozvola, da se gradi na privatnoj parceli a ne na crkvenom zemljištu. S obzirom na to da se radi o manjem objektu, male kvadrature, izgleda da ne podleže i nekim propisima kako je predviđeno zakonom o gradnji. Ja sam sve izložio, pa ćemo da vidimo šta će se dešavati - napominje Desimir.
On je, kako kaže, uradio ono što je mislio da je ispravno.
- Narod je podeljen, a neki ljudi smatraju da smo mi protiv crkve. Mi nismo protiv crkve. Plasiraju se takve negativnosti u javnost. Nije ovde reč o tome da li je neko za ili protiv crkve. Stvar je u tome da meštani moraju biti pitani kada je u pitanju donacija i dali želimo da je prihvatimo. I na kraju, ponavlja, ta donacija ne može da ide na privatni posed. Tu počinje i završava se cela ova naša priča - zaključuje Desimir u razgovoru za portal SrbijaDanas.com.
Inicijativa da selo Rakita dobije crkvu potiče iz 60-tih godina prošlog veka, kaže Saša Zlatanov iz KIC-a, ali se od nje ubrzo odustalo, tako da selo ima samo crkveno zvono, a mesto koje je bilo predviđeno za crkvu u vlasništvu je Osnovne škole "Bratstvo", odnosno Ministarstva obrazovanja.
Zbog toga je odlučeno, dodaje Zlatanov koji je i odbornik u Skupštini Opštine Babušnica, da se ona privremeno postavi na privatnom placu, dok se ne reše imovinski odnosi i parcela vrati u vlasništvo Srpske pravoslavne crkve.
Novac za kupovinu crkve obezbeđen je preko projekta sa susednom Bugarskom i dodelila ga je Direkcija za veru Republike Bugarske. Montažna crkva kupljena je u Gadžinom Hanu, a još prošle godine dopremljena je u susedno selo Zvonce, gde i dalje stoji.
Ipak, oglasila se i Eparhija niška iz koje su rekli da nisu ni dobili molbu za postavljanje montažnog hrama, a za ceo slučaj su, kažu, saznali iz teksta putem interneta.
- Pomenuta bogomolja podignuta je bez blagoslova Episkopa niškog, ličnom inicijativom privatnih lica. Ona ne pripada jurisdikciji Eparhije niške, ne nalazi se na crkvenoj zemlji i nadležni paroh, niti bilo ko od klirika Eparhije niške, neće tu obavljati bogosluženja niti bilo kakve sveštenoradnje jer za to nema blagoslov nadležnog arhijereja - saopštavaju iz Eparhije.
Inače, svoje verske običaje meštani Rakite do sada su obavljali u crkvi Svetog Ilije u susednom selu Zvonce u kojoj, po blagoslovu niške i sofijske Eparhije mogu da služe i bugarski i srpski sveštenici.
Nastavak na SrbijaDanas.com...