
Izvor: Blic, 06.Jan.2008, 01:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Blic feljton:Najava ubistva Badže
Kada je Zoran Sokolović s mesta republičkog ministra policije preuzeo funkciju saveznog ministra, svi su očekivali da će njegovo mesto preuzeti Radovan Stojičić Badža. Suočen s otporom JUL-a kada je u pitanju Badžin izbor, kao i s mogućim posledicama Badžinog eventualnog sukoba s novim ministrom policije ukoliko on ne bi bio imenovan, Slobodan Milošević se našao pred nerešivom dilemom. Istovremeno je bio svestan da bi pored Badže otpor novom ministru pružilo i rukovodstvo DB. Na >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dan ubistva Stojičić je bio okupiran privatnim problemima i proveo je više od dva sata u razgovoru s Jovicom Stanišićem. Razgovoru je prisustvovao i Stanišićev zamenik Dragiša Ristivojević. Bio je to njihov prvi susret posle nekoliko meseci uzajamnog izbegavanja. Ljudima iz vrha DB-a nije se dopadao Badžin odnosa s ljudima iz kriminalnog miljea, koji je on, zajedno sa svojim kumom Miloradom Vlahovićem Vlajom, načelnikom beogradske kriminalističke policije, delio na „dobre" i „loše". Dok je s „dobrima" nastojao da nađe kakav-takav zajednički jezik, smatrao je da prema „lošima" ne treba birati sredstva. Da li je Voja Raičević, poznatiji kao Voja Amerikanac, u toj Badžinoj i Vlajinoj klasifikaciji spadao u „dobre" ili „loše", nije poznato. Nakon njegove likvidacije 1996. u podzemlju se govorilo da je u to ubistvo umešana policija. Međutim, ko je to ubistvo zaista naredio, nikada nije utvrđeno. Izgleda da su sumnje prijatelja Voje Amerikanca bile sasvim dovoljne da se sastavi spisak za likvidaciju odgovornih za njegovo ubistvo. Na tom spisku prvi je, navodno, bio Radovan Stojičić. Do tih saznanja, 17 dana pre Badžinog ubistva, došao je Radoslav Lukić, koji o tome kaže:
- Pozove me telefonom prijatelj i kaže mi: „Lule, Mane hoće da se vidi s tobom." Ko je Mane? Reče: „Mane Mandić, advokat." Odgovorim da ne poznajem čoveka, ali on kaže da Mane mene zna preko nekih ljudi. I ja odem do njega, imao je kancelariju u Vlajkovićevoj. Odmah me je pitao: „Lule, zar se vi mene ne sećate?" Kažem da se ne sećam. E, kaže, kada smo se družili bio sam šlang momak, i ispriča mi gde smo se i s kim sretali i družili. I posle nekog vremena kaže mi Mane: „Lule, nismo se dugo čuli ni videli. Znaš da je telo Voje Amerikanca nađeno u Dunavu, džip tamo negde zapaljen u Rušnju." Rekoh: Mane, to sam pročitao, ali mi to ne znači ništa, to nije moja linija rada, niti sam za to ime ranije čuo. Ne znam zašto bi to mene interesovalo? „Evo", kaže Mane, „zbog toga biće likvidiran Radovan Stojičić Badža, i to za 15 dana. Ovo sam vam sada rekao i nikada više to neću ni potvrditi ni izgovoriti". Završimo ubrzo razgovor. Vratim se kući, uzmem i prelistam novine, vidim jeste i džip nađen, pominju se droga, ubistva, čuda. Međutim, kada sam sutradan otišao u službu i rekao da imam takvu informaciju, to nikoga od mojih šefova nije zanimalo, sve u stilu - Daj, bre, pusti nas tih „Amerikanaca" i tih tvojih veza s ulice. I na tome se završi. Tačno 17 dana nakon razgovora s Manetom, Badža je ubijen. Odem odmah kod Jovice. Pita me ko je čovek koji mi je rekao za ubistvo. Kažem: „Ma kakav čovek, to sam ja nešto sanjao, fantazirao"" Nisam hteo da mu kažem ko je izvor. Kada je kasnije za načelnika službe došao Rade Marković, tražio mi je taj podatak. Kaže mi: „Ajde reci mi, onako drugarski." Rekoh: „Nećemo drugarski, Rade, da razgovaramo, napisaću ti ja to na papiru, pa ti to čuvaj kod sebe ako ti treba."
Kraj
Pretnje policiji
Drugi izvori takođe upućuju na isti krug lica odakle mogu biti izvršioci Badžine likvidacije. Naime, mnogo ranije nego što je Badža ubijen, neposredno posle ubistva Voje Amerikanca, u beogradsku kriminalističku policiju došao je advokat Mane Mandić i tražio razgovor s Miloradom Vlahovićem, tada već načelnikom Uprave kriminalističke policije. Vlahović nije hteo s njim da razgovara sam, pa su razgovoru prisustvovali još Dragan Simić, u to vreme načelnik Odeljenja za krvne delikte, i jedan iskusni policajac iz stare garde beogradske policije. U tom razgovoru Mandić je direktno optužio beogradsku policiju da stoji iza ubistva Voje Amerikanca i najavio da se na tome neće završiti.
Na svim kioscima (349 dinara)
Autori knjige „Oni su jači od nas", koju čitaoci mogu da kupe na kioscima širom zemlje po ceni od 349 dinara, jesu Miodrag Vuković i Vojislav Tufegdžić.
Vuković je od 1980. godine radio u kriminalističkoj policiji, od 1992. je bio pomoćnik načelnika Uprave kriminalističke policije, a u UBPOK-u je bio od njegovog osnivanja do 2004. godine. Vojislav Tufegdžić je dugogodišnji novinar i urednik u „Blicu". Koautor je knjige „Kriminal koji je izmenio Srbiju", te dokumentarnih filmova „Vidimo se u čitulji" i „Mafija ne ubija na Uskrs".