Beograd najjeftiniji grad regiona

Izvor: RTS, 09.Feb.2009, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beograd najjeftiniji grad regiona

Glavni grad Srbije u proseku ima niže cene prehrambenih proizvoda nego drugih sedam glavnih gradova u regionu, pokazali su rezultati istraživanja Saveza ekonomista Srbije.

Savez ekonomista Srbije utvrdio je, na osnovu analize 28 proizvoda u osam glavnih gradova regiona, da su beogradske prodavnice najpovoljnije.

Cene prehrambenih proizvoda u Beogradu, Ljubljani, Sarajevu, Budimpešti, Podgorici, Sofiji, Zagrebu i Bukureštu dosta se razlikuju.

Istraživanjem >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << su obuhvaćene cene namirnica u objektima minimarketa, supermarketa, hipermarketa i velikih diskonta zatečene 24. januara 2008. godine.

Prema rezultatima istraživanja, Beograd je među najjeftinijim gradovima u cenama mleka, jogurta, pilećeg mesa, tunjevine, soka od jabuka, piva, banana, smrznutog graška, belog hleba, makarona, crvenog krompira, brašna, ulja, Pampers pelena, paste za zube.

U kategoriji minimarketa Beograd je apsolutno cenovno konkurentan. Vrednost korpe u Beogradu znatno je ispod proseka vrednosti korpe zabeležene u drugim gradovima i iznosi oko 10,9 evra, dok je prosek 13,42 evra.

Hipermarketi iza budimpeštanskih i bukureštanskih

U kategoriji supermarketa, Beograd je iza Budimpešte, a najjeftinije je mleko, pileće meso, banane, smrznuti grašak, makarone, krompir, brašno, ulje i pasta za zube, dok su skuplji jaja i kačkavalj.

Cene u Beogradu najpovoljnije su i u kategoriji hipermarketa, gde je vrednost potrošačke korpe 30,32 evra, dok je prosečnan iznos korpe u svim gradovima iznosi 35,5 evra.

U beogradskim hipermarketima, najjeftiniji su mleko, jogurt, pivo, krompir, brašno i ulje, a skuplji je kačkavalj i pirinač.

U kategoriji cena u velim dikskontima, Beograd je skuplji od Budimpešte i Bukurešta, ali je vrednost korpe ispod proseka od 22,26 evra, i iznosi 18,93 evra.

Prema istraživanju kretanja cena prehrambenih proizvoda, od maja 2008. do januara 2009. godine, cene u evrima za većinu proizvoda su pale.

Najznačajniji pad zabeležen je kod cene mleka koje je pojeftinilo između 35 i 40 odsto, hleb je jeftiniji oko 15 odsto, dok je cena brašna niža oko 35 odsto.

Ministar trgovine i usluga Srbije Slobodan Milosavljević zadovoljan je rezultatima istraživanja.

Pogrešna slika o Beogradu

"Istraživanje je pokazalo da je Beograd konkurentniji od ostalih gradova u regionu. Tome su doprineli trgovci i proizvođači", istakao je Milosavljević.

Prema njegovim rečima, Beograd nije najskuplji, već je samo takva slika stvorena u javnosti.

Ekonomista Dragan Đuričin izjavio je da je "bi bilo bolje da Beograd nije tako jeftin grad", jer to može da bude problem za profitabilnost trgovinskih lanaca.

Direktorka Merkatora u Srbiji Stanka Čurović smatra da predstavljenom istraživanju nedostaje odnos prosečnih zarada u odnosu na cene životnih namirnica.

Istraživanje pokazuje da su svi trgovci koji su mereni društveno odgovorni i vode računa o niskoj kupovnoj moći, objasnila je Čurović.

Direktor Delta Maksija Dragan Filipović izjavio je da se zbog tako niskih cena u pitanje dovode opstanak i novac za investicije i radna mesta u trgovinama i industriji u Beogradu.

"Ovo istraživanje je potvrda javnosti da prestane fama oko priče da je najskuplje u Beogradu", rekao je Filipović.

Govoreći o maržama, Filipović je rekao da su smanjene, navodeći da je marža na ulje koja je iznosila 12 odsto, smanjena na osam odsto, isto kao i marža na svinjsko meso koja je u poslednje četiri godine prosečno iznosila 15 odsto.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.