Izvor: Nezavisne Novine, 14.Feb.2018, 22:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beograd domaćin Prve svjetske konferencije pantomime

Povodom obilježavanja Svjetskog dana pantomime (22. mart), Beograd će biti domaćin Prve svjetske konferencije o pantomimi, koja će se u srpskoj prijestonici održati od 21. do 23. marta 2018. godine.

Organizaciju ove konferencije pomogli su Univerzitet umjetnosti u Beogradu, Festival internacionalnog studentskog pozorišta FIST, Fakultet dramskih umetnosti, Srpsko-korejski informacioni pristupni centar, agencija DMC Vekol...

Ovo je prvi put da se ovakva konferencija >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << organizuje ne samo u Srbiji već i u svijetu i okupiće najvažnija imena svjetske pantomim, a među kojima je Ela Jaroševič, Francuskinja poljskog porijekla koja vodi Evropsku akademiju za pozorište pokreta ”Studio Maženi” u Parizu.

Ova umjetnica je uspjela da uvede pojam ”umjetnik pantomime” i profesionalni sertifikat u francusko radno zakonodavstvo. Kuriozitet je da je ona i bivša supruga čuvenog Marsela Marsoa.

Karlos Martinez iz Barselone se već decenijama bavi pantomimom i sa predstavama koje su uglavnom na klasične ili biblijske teme putuje širom svijeta, sa njim će doći i njegov agent iz Švajcarske koji će imati prilike da se upozna i sa mlađim pantomimičarima i novom ponudom na tržištu.

Amiran Šalikašvili, jedan od pokretača pantomime u Sovjetskom savezu i Gruziji, osnivač Državnog pozorišta za pantomimu i Katedre za pantomimu na Univerzitetu Šota Rustaveli u Tbilisiju.

Biće tu i Andres Valdes, naturalizovani Slovenac porijeklom sa Kube, koji je pantomimu donio u SFRJ krajem šezdesetih godina, Joram Boker sa Univerziteta Tel Aviv i Stanislav Brosovski, osnivač Katedre za pantomimu na Stokholmskoj akademiji dramskih umjetnosti.

Svi su oni i dobitnici "Specijalne nagrade za izuzetan doprinos umjetnosti pantomime" koju je dobio i proslavljeni srpski pantomimičar, glumac i profesor Ivan Klemenc i koja će mu biti uskoro uručena na prigodnoj ceremoniji.

Među dobitnicima navedene nagrade su još i Korin Sum, Francuskinja koja je bila dugogodišnja asistentkinja Etjena Dekrua i čiju školu je vodila, potom i Veljo Goranov, legendarni bugarski glumac i pantomimičar. Domaćini konferencije su osnivači Svjetske organizacije pantomimičara i njeni potpredsjednik i predsjednik Ofer Blum i Marko Stojanović.

Blum i Stojanović su i inicijatori Svjetskog dana pantomime, koji se obilježava u preko 40 zemalja na četitri kontinenta, a do sada su se za konferenciju prijavili učesnici iz Švedske, Francuske, SAD, Brazila, Gruzije, Ukrajine, Jermenije, Bangladeša, Izraela i Srbije.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.