Izvor: NoviMagazin.rs, 04.Jan.2016, 18:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Apel zbog ledene kiše i poledice
Javno preduzeće Putevi Srbije apelovalo je večeras na učesnike u saobraćaju da budu oprezni u vožnji i da ne kreću na put bez zimske opreme i lanaca posebno ukoliko putuju u planinske predele.
Kako se u saopštenju navodi tokom večeri, noći i sutra ujutru prema informacijama Hidrometoerološkog zavoda Srbije, na području jugozapadne i zapadne Srbije i području Beograda očekuje se ledena kiša koja će mestimično lediti pri tlu i stvarati poledicu.
Putevi Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << apeluje na vozače da posebno budu pažljivi u vožnji, poštuju postavljenu saobraćajnu signalizaciju i ograničenje brzine, ne kreću na put bez odgovarajuće opreme i pneumatika.
Ledena kiša u zapadnom delu Srbije, putari rade punom parom
Ledena kiša počela je da pada u zapadnom delu Srbije, a putari su maksimalno angažovani na posipanju soli, izjavio je vršilac dužnosti direktora Puteva Srbije Zoran Drobnjak i apelovao na vozače da bez preke potrebe noćas ne putuju.
Drobnjak je, tokom obilaska putnih baza duž autoputa Beograd-Niš, izjavio da je oko 15 sati počela da pada ledena kiša na Rudniku, delu Ibarske magistrale, zatim na području Divčibara, Debelog Brda i Valjeva ka Bajinoj Bašti.
"Putari su spremni i dežuraju 24 sata. Vanredno je stanje i putari će posipati so i već smo zvali saobraćajnu policiju kako bi obratili više pažnje na te pravce", rekao je Drobnjak Tanjugu na punoj bazi Požarevac.
Prema njegovim rečima, angažovani su svi raspoloživi kapaciteti, odnosno 555 kamiona, 327 mašina (uterivači, grejderi i freze koje čiste sneg) i ukupno 2.170 radnika.
Drobnjak je rekao da su i dalje svi državni putevi prvog i drugog reda očišćeni od snega, odnosno autoputevi, magistralni i regionalni putevi.
On očekuje da će tokom noći ti putevi biti očišćeni od leda.
Tokom noći najviše problema se očekuje na Rudniku, Divčibarama, Debelom Brdu, na Čestobrodici i Mečki, rekao je Drobnjak.
Drobnjak je rekao da su Putevi Srbije za zimsko održavanje obezbedili tri milijarde dinara, od 15. novembra do 31. marta.
Inače, za godišnje održavanje državnih puteva u dužini od 15.000 kilometara izdvojeno je ukupno 18 milijardi dinara.
"Imamo dovoljno materijala za posipanje puteva - 65.000 tona soli i 150.000 tona rizle", rekao je Drobnjak.
On je objasnio da se na autoputevima i magistralnim putevima posipa samo so, dok se rizla koristi na određenim delovima magistralnih puteva, kao i na usponima na regionalnim putevima, dok se na regionalnim putevima u ravnici samo čisti sneg.
Drobnjak je zahvalio svima koji u teškim uslovima trenutno rade na čišćenju snega, dodajući da je angažovano svih 2.170 radnika.
"Hvala svim radnicima iz 25 preduzeća koji učestvuju u zimskom održavanju puteva", rekao je Drobnjak.
Pogledaj vesti o: Ibarska magistrala
Ledena kiša u Zapadnoj Srbiji, Šumadiji i Beogradu
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Jan.2016
U većini mesta u Srbiji pada sneg slabog ili umerenog intenziteta, u Zapadnoj Srbiji i Šumadiji i na širem području Beograda mestimično sa kišom koja se ledi pri tlu, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije...Vetar je slab i umeren, u Beogradu i Južnom Banatu sa udarima od 12 do 14 metara...

















