Izvor: Mondo, 20.Feb.2018, 14:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Apel - zaštitite ptice, prijavite krivolov
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica apeluje na građane da im prijave sve slučajeve hvatanja divljih ptica.
Foto: Mondo/Stefan Stojanović
Kako navode iz Društva u današnjem saopštenju za medije, ptice tako završavaju u skučenim i prljavim kavezima na berzama sitnih životinja, ispod tezgi na pijacama i vašarima širom Srbije, a nekad i u oglasima na internetu.
"Bezobzirni krivolovci, zarad neznatne lične koristi, svake godine na ovaj način >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << povrede i usmrte na hiljade nedužnih stvorenja, saopštava Društvo za zaštitu i proučavanje ptic.
Raširen vid zločina nad pticama u Srbiji je i hvatanje živih ptica u divljini radi držanja u zatočeništvu. Ptice se pomoću klopki, mreža, lepkova i drugih sredstava zarobljavaju i preprodaju, a na meti su uglavnom zrnojede ptice pevačice.
Ostaje li Beograd bez svog simbola? Pomozite
Veliki broj tek uhvaćenih jedinki usled stresa ubrzo ugine.
Ove nelegalne aktivnosti organizuju i sprovode grupe dobro povezanih ljudi koji najjače uporište imaju u Srbiji južno od Save i Dunava.
Upozoravaju da je šteta koja se time nanosi prirodi nenadoknadiva, a da oni koji se odluče da pribave na taklav način divlju pticu bivaju prevareni i uvučeni u lanac kršenja zakona time što poseduju vrstu čije hvatanje, prodavanje ili držanje je zakonom zabranjeno.
Umesto hvatanja i prodaje, Društvo predlaže organizovane akcije prihrane ptica, posebno u zimskim mesecima, te poziva pojedinci, grupe, obrazovne institucije, organizacije civilnog društva, naročito lovce da pomognu da se spasu cela jata, a da se pri tome uživa u lepotama raznolikog sveta ptica.
POMOR: Ko to truje gavranove kod Valjeva?





