Izvor: B92, 02.Okt.2020, 08:24
Američki ambasador: Greše
Priština -- Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Prištini Filip Kosnet rekao je da svako ko kaže da je Specijalnom sudu istekao mandat greši.
Američki diplomata kaže da prema njegovom mišljenju i mišljenju mnogih pravnih stručnjaka sa Kosova i iz inostranstva Specijalnom sudu nije istekao mandat i nije potrebno preduzimati inicijative za njegov nastavak, prenosi Kosovo online pisanje Gazete Ekspres.
"Moje je uverenje i uverenje mnogih pravnih stručnjaka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sa Kosova i drugih zemalja sa kojima sam razgovarao, da mandat Specijalnog suda nije istekao, nema potrebe da se nastavlja. Ovo je moje viđenje situacije. Svako tumačenje da je sudu istekao mandat je pogrešno", rekao je Kosnet u virtuelnom razgovoru sa novinarima kosovskih medija.
Pitanje isteka mandata Specijalnog suda pokrenuli su članovi Organizacije ratnih veterana OVK, koji kažu da je mandat suda istekao.
Kosovski predsednik Hašim Tači, takođe je pisao predsedništvu Skupštine Kosova, predloživši dodavanje amandmana za produženje mandata Specijalnog suda.
Vlada koju predvodi Avdulah Hoti ne uspeva da donese zakon o ekonomskom oporavku zbog nedostatka dovoljne podrške u Skupštini Kosova.
Čini se da će takva situacija naterati Isu Mustafu da razmotri reorganizaciju koalicionih snaga i najverovatnije uključivanje Demokratsku partiju Kosova u koaliciju. O ovoj situaciji tokom jednog obraćanja govorio je i američki ambasador Filip Kosnet, koji je rekao da postoji mnogo primera kada su se političke stranke ujedinile kada su želele da donesu zakon.
Kosnet kaže da je potrebno zalaganje političkih partija da se javni interes stavi ispred političkog.
"Mislim da smo videli da stranke mogu da se ujedine i donosu zakone kada one to žele. Potrebna je posvećenost svih partija da se javno dobro stavi ispred političkih taktiziranja. Takav primer je prikazan kada je izglasana Istanbulska konvencija", rekao je Kosnet, prenosi Gazeta Ekpres.
Američki diplomata rekao je da se vlade u parlamentarnim sistemima kao što je Kosovo formiraju i rasformraju, ali dodaje da je jedan od principa diplomatije da vlade ostanu odgovorne za obaveze svojih prethodnika.
Na kraju je Kosnet rekao da, uprkos izmenama koje se mogu dogoditi u sadašnjoj vladi i bez obzira na to ko će biti u vladi u budućnosti, moraju se poštovati obaveze preuzete u Vašingtonu.
"Ako će doći do izmena u sastavu ove vlade i bilo koje buduće vlade na Kosovu i u Srbiji, one moraju da poštuju obaveze preuzete u Vašingtonu. To nisu obaveze koje su namenjene političkoj koristi, već koristima građana obe zemlje", zaključio je Kosnet.
On je odbio da govori o tome da li treba da dođe do rekonfiguracije vlade Hotija i o zahtevu Samoopredeljenja za nove izbore.






