Ako stojite - bolje ćete raditi, tvrde istraživači

Izvor: B92, 11.Okt.2018, 12:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ako stojite - bolje ćete raditi, tvrde istraživači

Zaposleni koji rade za stolom za kojim se stoji su zdraviji i srećniji, navodi se u istraživanju.

Stolovi bez stolice, koji omogućavaju zaposlenima da menjaju svoj položaj tokom dana, mogu da povećaju učinak na poslu, tvrdi se u novom istraživanju.

Istraživači su firmi NZS dali nove stolove i postavili pultove za stajanje.

Nakon godinu dana, utvrdili su da su zaposleni sedeli više od sat vremena manje dnevno - u poređenju sa kolegama koji nisu imali >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pultove.

Oni koji su smanjili vreme za sedenje, koristeći stolove koji su im omogućili da rade dok su na nogama, takođe su rekli da su bili manje umorni i više angažovani.

Na početku studije ukupno vreme sedenja bilo je 9,7 sati dnevno.

Tokom eksperimenta, vreme sedenja bilo je niže za 50,62 minuta dnevno za tri meseca, 64,4 minuta dnevno za šest meseci, a 82,39 minuta dnevno za 12 meseci.

Prema istraživanju objavljenom u Britanskom medicinskom žurnalu, oni koji su dobili stolove koji mogu da se modifikuju takođe su prijavili zdravstvena poboljšanja, bolje držanje i funkcionisanje mišića i kičme uopšte.

Upitnik koji su zaposleni popunili takođe je pokazao da su oni koji su koristili visoke stolove bili manje anksiozni i naveli su poboljšanje kvaliteta života - ali nisu pronađene i značajne promene kada je u pitanju zadovoljstvo poslom i odsustvo bolesti.

Medicinska istraživanja sugerišu da stalno sedenje šteti našem zdravlju - potencijalno uzrokujući kardiovaskularne probleme ili sklonost dijabetesu.

Istraživanje Britanske fondacije za srce u 2015. godini pokazalo je da prosečna osoba sedi skoro svih devet sati, koje provede u kancelariji.

Ali, to nije slučaj svuda.

U Švedskoj je rad za šankom, odnosno stolovima za kojima se stoji uobičajen. U 2014. Danska je obavezala poslodavce da ponude svojem osoblju ovakve stolove.

Međutim, autori izveštaja kažu da je potrebno više istraživanja kako bi se izmerila dugoročna korist.

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.