ARHEOLOZI U NEVERICI: U ranohrišćanskoj crkvi u Solunu nesvakidašnje otkriće - grob RATNIKA iz dalekih krajeva

Izvor: SrbijaDanas.com, 28.Maj.2022, 23:16

ARHEOLOZI U NEVERICI: U ranohrišćanskoj crkvi u Solunu nesvakidašnje otkriće - grob RATNIKA iz dalekih krajeva

Izuzetno otkriće

Nedavno su arheolozi pronašli sahranu gotskog ratnika sa oružjem u ranohrišćanskoj bazilici u Solunu. Ono što je posebno interesantno u vezi sa ovim otkrićem jeste činjenica da je ovo prvo sahranjivanje ovakvog tipa ne samo u Solunu već i u širem regionu rimske Makedonije.

napravila je grupa arheologa koji rade na hrišćanskoj trobrodnoj bazilici iz 5. veka. Istraživanja se sprovode u blizini stanice Sintrivani, novog metro >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << sistema u Solunu, koji je u izgradnji.

Skelet muškarca iz 5. veka pronađen je u južnom delu ranohrišćanske crkve, istaknuto je na portalu "Grik riporter".

Najbolje je bio očuvan gvozdeni mač koji je pronađen savijen ili "sklopljen" kako je opisala arheolog Melina Paisidu. Zadivljujući deo ovog otkrića bila je činjenica da je uprkos sahrani koja se odvija u hrišćanskoj bazilici, presavijeni mač znak drevnih paganskih rituala. Kelti su namerno savijali svoje mačeve.

Prema arheolozima, ovo je dokaz da ovaj ratnik, uprkos činjenici da je najverovatnije prihvatio hrišćanstvo i tadašnje rimske običaje, nije zaboravio svoje gotske korene. Njegova pogrebna praksa je uključivala običaje ukorenjene u paganskoj tradiciji.

Burial of man with weaponry, including a folded sword, 5th century CE, found within a Christian basilica in Thessaloniki, Greece https://t.co/BZDGWiEJYK pic.twitter.com/lCY1w2dm9J

— European Association of Archaeologists (@archaeologyEAA) May 17, 2021

Pretpostavka je da je ratnik živeo i umro u Solunu negde oko 430-450. godine, u vreme cara Teodosija. Vizantija je zapošljavala gotske plaćenike.

- Bili su iskusni ratnici i imali su reputaciju da su dobri ratnici - rekla je Melina Pasidu za Katimerini portal.

Prema istorijskim izvorima, tokom vizantijskog perioda, Solun je dugo bio baza gotskih najamnika koji su dolazili iz gotskog stanovništva koje je car Teodosije naselio na širem području Balkana da čuvaju granice Carstva.

Trobrodna hrišćanska bazilika otkrivena je u zapadnom delu podzemne stanice grada Sintrivani. Sagrađena je na mestu starije bogomolje iz 4. veka.

U ovoj zgradi se nalazio i pod od mozaika, na kojem se vidi stabljika vinove loze sa pticama na granama, uključujući mitskog "Feniksa". Mozaik je bio vidljiv još u početnoj fazi korišćenja bazilike.

Solun je izrastao u važno trgovačko čvorište smešteno na Via Egnjatija, rimskom putu koji je povezivao Vizantiju (kasnije Konstantinopolj) sa Dirhaciujm (sada Drač u Albaniji). Što je olakšalo trgovinu između Evrope i Azije.

Grad je postao glavni grad jedne od četiri rimske oblasti u Makedoniji, zadržavajući privilegije, ali je njime vladao pretor i imao je rimski garnizon.

Za kratko vreme u 1. veku pre nove ere, Tesaloniki je bio i glavni grad svih grčkih provincija pod rimskom vlašću. Kada je 379. godine rimska prefektura Ilirik podeljena između Istočnog i Zapadnog Rimskog carstva, Solun je postao prestonica nove prefekture Ilirik.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.