
Izvor: Studio B, 11.Apr.2011, 10:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Danas 12 godina od ubistva Slavka Ćuruvije
Kolege, rodbina i prijatelji položili su venac i odali počast novinaru Slavku Ćuruviji na mestu gde je pre 12 godina ubijen u Svetogorskoj ulici u Beogradu i pozvali nadležne da rasvetle taj zločin.
Predstavnici novinarskih udruženja ocenili su da bez otkrivanja istine i kažnjavanja počinilaca ubistva Ćuruvije neće biti mogući napredak novinarske profesije i sloboda javne reči u Srbiji.
Potpredsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije Jelka Jovanović >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << ocenila je da 11 godina od ubistva Ćuruvije predstavlja mnogo izneverenih očekivanja za njegovu porodicu, prijatelje, kolege i slobodu novinarstva u Srbiji. Ona je izrazila nadu da je izjava republičkog javnog tužioca Zagorke Dolovac o napretku u istrazi ubistva Ćuruvije tačna i da će do 13. godišnjice tog atentata biti pokrenut sudski postupak koji će pokazati ko je inspirator, naredbodavac i počinitelj zločina.
"Još jednom izražavamo saučešće porodici, ali i svim kolegama jer dok se ne razreše ubistva Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića tako da svi budu krivci kažnjeni, neće biti moguć napredak novinarske profesije i slobode javne reči u Srbiji", rekla je Jovanović.
Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović rekla je da novinari više ne veruju političarima, tužiocima, ni policiji, ali i da su kolege izneverile Slavka Ćuruviju, jer se nisu izborile za kažnjavanje njegovih ubica i samim tim za slobodu štampe u Srbiji. "Ovo je bitka koju moraju da vode sve kolege novinari, ali i građani Srbije, jer oni neće imati ni politički sistem, ni istinu, niti išta od onoga što žele, dok se ubice ne otkriju i istina ne sazna", rekla je Smajlović.
Lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković rekao je da se o slučaju ubistva Slavka Ćuruvije mora reći ono što je nesporno utvrđeno, da je Ćuruviju streljala Služba državne bezbednosti i da je on ubijen u operaciji pod šifrovanim nazivom "ćuran". "Operacijom je rukovodio tadašnji šef Državne bezbednosti Beograda Milan Radonjić, a postoje više nego ozbiljne indicije u sudskom predmetu da je ovde ubice sačekao i odvezao Ratko Romić. Dovoljno za podizanje optužnice odmah", poručio je Drašković.
Supruga Slavka Ćuruvije Branka Prpa rekla je novinarima da ne veruje u najave tužilaštva, jer se one ponavljaju uoči svake godišnjice tog atentata. "Prošlo je 11 godina i ja očekujem da čujem ozbiljne izjave, a ne prigodne za datume koje obeležavamo", rekla je Prpa koja je bila prisutna i takođe povređena u napadu u kojem je ubijen Ćuruvija.
Ona je kazala da je atentat na Ćuruviju bio državno ubistvo i da država mora procesuirati taj zločin, jer je odgovorna za živote svojih građana. "Ako država ne uradi ništa i ne procesuira politička ubistva koja su se desila u ovoj zemlji, ponovo logički možemo da zaključimo da država ne štiti naše živote i time otvara mogućnost za nova politička ubistva", rekla je Prpa.
Novinar i vlasnik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999, na Uskrs, u pasažu zgrade u kojoj je stanovao, u Svetogorskoj ulici, u centru Beograda. Ubice su u u njega, s leđa, ispalile 17 metaka. Ubijen je tokom bombardovanja, pet dana nakon što je u tadašnjem dnevnom listu "Politika ekspres" optužen za "priželjkivanje bombi" i "izdaju". Prijatelji, kolege i Ćuruvijina porodica veruju da ubistvo ima političku pozadinu, zbog oštrih reči i kritičkih stavova koje je taj novinar iznosio o režimu Slobodana Miloševića.