Izvor: Radio Dunav, 10.Apr.2015, 10:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DANAS JE VELIKI PETAK
Pravoslavni vernici danas obeležavaju Veliki petak, u znak sećanja na dan kada je Isus Hristos raspet na krstu na Golgoti.
Pošto je to za hrišćane dan velike žalosti, on se obeležava strogim postom, uzdržavanjem od bilo kavog veselja i proslava, a takođe u narodnoj tradiciji je da se tog dana ne rade poslovi u polju i u kući.
Veliki petak se smatra najtužnijim danom hrišćanstva i na taj dan se ne služi liturgija u crkvama, osim ako se poklopi sa Blagovestima. Od velikog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Dunav << četvrtka do Uskrsa ne oglašavaju se zvona na ckvama, jer su ona u pravoslavnoj crkvi znak radosti.
Patrijarh srpski Irinej je u poslanici poželeo da Uskrs donese veru, nadu, ljubav i večni život, a odnese tugu i smrt.
Pogledaj vesti o: Uskrs











