Izvor: RTS, 02.Feb.2010, 09:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mazut kreće ka toplanama
Odluku o pozajmicama 3.500 tona mazuta za sedam toplana, Vlada će doneti u četvrtak, najavio ministar trgovine Slobodan Milosavljević. Mazut nemaju toplane u petnaestak gradova, a najteže je u Priboju, Trsteniku, Majdanpeku, Novom Pazaru, Pirotu i Vrbasu.
Vlada Srbije će u četvrtak doneti odluku o obezbeđivanju pozajmice od 3.500 tona mazuta iz Robnih rezervi za potrebe toplana u sedam gradova u Republici, izjavio je ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Na predlog Ministarstva trgovine, Republičke direkcije za robne rezerve i Ministarstva energetike biće doneta odluka da se gradovima koji imaju problema sa grejanjem obezbedi dovoljna količina mazuta, rekao je Milosavljević.
Mazut će biti obezbeđen za Trstenik, Priboj, Majndapek, Novi Pazar, Zaječar, Pirot i Vrbas.
"Verujemo da će sa ovim pozajmicama, pre svega, građanima biti omogućeno kvalitetno grejanje i prevazilaženje mogućih problema u isporuci toplotne energije", istakao je ministar.
Nadležna ministarstva učiniti sve da, ukoliko u narednom periodu bude sličnih problema, pomognu da ove hladne zimske dane svi građani Srbije provode u svojim toplim domovima, a posebno oni koji se greju na daljinski sistem grejanja, rekao je ministar Milosavljević.
Regulisati odnose sa NIS-om
Ministar trgovine je istakao da ovo nije prva pozajmica u toku ove grejne sezone koju Republička direkcija za robne rezerve daje gradovima, ukazujući da je to i preporuka i apel predstavnicima opština i gradonačelnicima da regulišu svoje odnose sa Naftnom industrijom Srbije.
Predstavnici lokalnih samouprava treba odgovorno da se odnose prema gradovima i opštinama koje vode, odnosno, da ne dolaze u situaciju da se vanrednim pozajmicama obezbeđuje grejanje, rekao je Milosavljević.
Mazut iz robnih rezervi dovoljan je za oko dve sedmice i toplane će morati da ga vraćaju, što će biti precizirano ugovorom koji će potpisivati pri njegovom preuzimanju.
Mazuta nemaju toplane u petnaestak gradova, a najteže je u Priboju, Trsteniku, Majdanpeku, Novom Pazaru, Vrbasu.
Istovremeno, direktor Beogradskih elektrana Petar Vasiljević najavio je da će ovih dana u Beogradu početi isključivanje grejanja potrošačima koji više od šest meseci nisu plaćali račune.
Prema procenama, 30 hiljada domaćinstava u glavnom gradu duguje 3, 5 milijardi dinara za grejanje.













