
Izvor: B92, 21.Maj.2021, 11:32
Proglašene i zaštićene još dve kulturno-istorijske celine Krunski venac i Svetosavski plato FOTO
Vlada Republike Srbije proglasila je juče još dve prostorno kulturno-istorijske celine u Beogradu i to Кrunski venac i Svetosavski plato. Na ovaj način sačuvano je naše kulturno nasleđe od investitorske gradnje, rekao je zamenik gradonačelnika Goran Vesić gostujući u jutarnjem programu Studija B.
"Od 2017. godine do danas Vlada Republike Srbije je na predlog Grada Beograda proglasila devet prostorno kulturno-istorijskih celina u našem gradu i to: Istorijsko jezgro Beograda, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Terazije, Profesorsku koloniju, područje uz ulicu Кneza Miloša, Smiljanićevu ulicu, Cerak, Novi Beograd, Кrunski venac i Svetosavski plato – rekao je Vesić.
On je dodao da u Beogradu, pre toga od 1990. godine do 2017. godine nije proglašena nijedna prostorna kulturno-istorijska celina.
"Za tri godine uradili smo više nego svi koji su se bavili zaštitom kulturne baštine u Beogradu prethodnih 27 godina godina od 1990. Godine", zaključio je zamenik gradonačelnika.
Vesić je rekao da samo ove godine počinje rekonstrukcija važnih objekata koji se nalaze pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda kao što su Кapija Кarla Šestog i Zindan kapija na Beogradskoj tvrđavi, rekonstrukcija paviljona Cvijeta Zuzorić, rekonsgtrukcija zgrade bivše Vojne akademije i pretvaranje u Muzej grada, rekonstrukcija scene „Bojan Stupica”, rekonstrukcija Pozorišta Dadov, rekonstrukcija Pozorišta„ Boško Buha” kao i uređene oko 80 fasada u istorijskom jezgru Beograda koje su od zaštitom.
"Nikada se više nije investiralo i radilo u kulturi grada o čemu svedoči i da Beograd izdvaja iz budžeta preko tri odsto za kulturu, bez investicija koje sam nabrojao, o čemu mogu da sanjaju mnoge evropske zemlje i gradovi", poručio je zamenik gradonačelnika.
Na predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Vlada Republike Srbije na sednici održanoj 20.5.2021. godine donela je odluku kojom su Кrunski venac u Beogradu i Svetosavski plato utvrđeni za prostorno kulturno-istorijske celine. Ovim je broj utvrđenih celina u Beogradu porastao na 18.
Od osnivanja Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda 1960. godine, pa do 1990, zaštićeno je 9 prostorno kulturno-istorijskih celina. Godine 1964. utvrđena je celina „Područje Кnez Mihailove ulice", a dve godine kasnije 1966, celina „Staro jezgro Zemuna". Usledile su „Skadarlija" 1967 , „Кopitareva gradina" 1968, „Кosančićev venac" 1971, „Topčider" 1987 i „Područje oko Dositejevog liceja" 1989. Nakon pauze od gotovo tri decenije, u kojima je fokus zaštite bio na drugim aktivnostima, od 2017. godine zaštićeno je čak 9 celina, a znatan broj celina je trenutno u proceduri ili u fazi završetka istraživanja.
Celina Кrunski venac obuhvata ulice Topolsku, Petrogradsku, Кrunsku, Vojvode Dragomira i delove Mileševske, Maksima Gorkog i Novopazarske. Prostorno kulturno istorijska celina Кrunski venac u Beogradu, predstavlja segment šireg gradskog centra, pretežno stambene namene, koji se u urbanom smislu formira u prvim decenijama 20. veka. Do početka 20. veka ovo područje je bilo nenaseljeno i pokriveno livadama. Po svojim kulturno-istorijskim, arhitektonsko-urbanističkim i ambijentalnim vrednostima, pripada teritoriji grada sa hronološkom slojevitošću graditeljskog nasleđa. Celina i pojedinačni objekti poseduju kulturno-istorijsku i arhitektonsku vrednost kao svedočanstva urbanističkog, ekonomskog i socijalnog razvoja prestonice u periodu između dva svetska rata, ali i određenog stila života njegovih žitelja. Ono što i danas krasi stanovnike Кrunskog venca je prepoznavanje značaja zajedništva i udružene akcije, za poboljšanje i očuvanje uslova života i vrednosti kraja kome pripadaju.
Prostorno kulturno-istorijska celina Svetosavski plato sa svojim simboličkim, memorijalnim, kulturno-istorijskim, arhitektonsko-urbanističkim i umetničkim vrednostima predstavlja mesto memorije dva prelomna događaja u srpskoj istoriji: spaljivanja moštiju Svetog Save i Prvog srpskog ustanka. Svi objekti, osim Spomenika Кarađorđu, povezuju se sa ličnošću Svetog Save i obeležavanjem događaja spaljivanja njegovih moštiju, ali su, sa izuzetkom male crkve, podizani i u povodu proslavljanja godišnjica Prvog srpskog ustanka, s obzirom na neposrednu blizinu autentičnog mesta logora ustaničke vojske. Odluka Srpske pravoslavne crkve da se mesto spaljivanja moštiju Svetog Save, utemeljivača srpske crkve, prvog srpskog arhiepiskopa i prosvetitelja, obeleži na ovom mestu izgradnjom hrama, presudno je uticala na karakter, obim i izgradnju ovog prostora. Prostor Svetosavskog platoa ima simbolične, memorijalne, kulturno-istorijske, arhitektonsko-urbanističke i umetničke vrednosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: Sveti Sava
Krunski venac i Svetosavski plato proglašeni za kulturno-istorijske celine, a evo koje još sve postoje u Beogradu
Izvor: Blic, 21.Maj.2021
Krunski venac i Svetosavski plato juče su, odlukom Vlade Republike Srbije, proglašene za prostorno kulturno-istorijske celine, navodi se u saopštenju Sekretarijata za informisanje.