Crkvena delegacija i predsednik Severne Makedonije prvi put u Prohoru Pčinjskom za Ilindan

Izvor: JužneVesti.com, 31.Jul.2022, 18:09

Crkvena delegacija i predsednik Severne Makedonije prvi put u Prohoru Pčinjskom za Ilindan

Državno-crkvena delegacija Severne Makedonije koju predvodi predsednik te zemlje Stevo Pendarovski prvi put će, nakon skoro dve decenije, 2. avgusta povodom Dana Republike posetiti manastir Prohor Pčinjski kod Vranja u kome je na Ilindan 1944. godine održano prvo zasedanje Antifašističkog sobranja narodnog oslobođenja Makedonije (ASNOM).

Dozvola posete delegaciji te zemlje usledila je nakon što je Srpska pravoslavna crkva prihvatila autokefalnost Makedonske >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << pravoslavne crkve - Ohridske arhiepiskopije, a u saopštenju iz Kabineta predsednika Severne Makedonije potvrđeno je, nakon razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i poglavarom SPC patrijarhom Porfirijem, da će Penderovski biti na čelu državno-crkvene delegacije u prvoj poseti Prohoru Pčinjskom nakon 18 godina.

Dvojica predsednika su se u razgovoru saglasili da relacije između dveju država beleže odličan razvoj u više oblasti. Poseta manastiru Sv. Prohor Pčinjski, koja se događa posle gotovo dve decenije jeste pozitivan impuls za otvaranje novih poglavlja u međusobnim relacijama - navodi se u saopštenju.

Severno-makedonsku delegaciju činiće i poslanici Sobranja i članovi Vlade Severne Makedonije, kao i predstavnici Makedonske pravoslavne crkve - Ohridske Arhiepiskopije.

Na dan Svetog Ilije, 2. avgusta 1903. godine počeo je Ilindenski ustanak, oružani otpor Makedonske revolucionarne organizacije protiv osmanlijske vlasti, a 1944. godine u manastiru Sveti Prohor Pčinjski održano je prvo zasedanje ASNOM-a, čime su postavljeni temelji savremene makedonske države, a taj dan se obeležava kao Dan Republike Severne Makedonije.

Od 116 delegata, na zasedanju ih je bilo oko 60, a tada je i ASNOM proglašen za vrhovno zakonodavno i izvršno predstavničko telo i najviši organ državne vlasti u demokratskoj Makedoniji. Pored toga, makedonski je uveden kao službeni jezik u makedonskoj državi, Ilindan je proglašen za narodni i državni praznik, a prihvaćene su i odluke sa 2. zasedanja AVNOJ-a.

Nakon raspada SFRJ, Makedoncima nije bilo dopušteno da obeležavaju godišnjice antifašističkog veća ASNOM-a u manastiru Prohora Pčinjskog na teritoriji Srbije.
Pogledaj vesti o: Sveti Ilija,   Vranje

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.