
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Avg.2020, 10:25
Sutra počinje nova školska godina, škole uradile plan nastave
Nova školska godina počinje sutra, 97 odsto roditelja opredelilo se da im deca prate nastavu u školi, a samo tri odsto izjasnilo se da žele da im deca ostanu kod kuće i prate nastavu na daljinu. Zbog epidemije virusa korona, predstojeća školska godina biće specifična. Časovi će trajati 30 minuta, a đaci će u školu morati da dolaze sa maskama. Za one koji zbog bolesti ne mogu da nose maske obezbeđeni su viziri.
Po preporuci Kriznog štaba za suzbijanje kovid 19, odeljenja >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << koja imaju više od 15 učenika dele se u dve grupe.
Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže da je u 38 odsto škola u Srbiji odeljenja neće morati da se dele jer su u pitanju male škole - seoske škole, u pograničnim područjima, na Kosovu i Metohiji, škole manjina.
U 27 odsto škola odeljenja će delimično da se dele, a samo u 25 odsto škola moraju sva odeljenja da se dele.
"To je oko 300 škola gde će odeljenja morati da se dele, to su gradske škole. Svaka škola je napravila za sebe formulu, za rad boravka, za zaposlene", rekao je Šarčević za TV Pink.
On je naveo da će početak nastave "malo kasniti na KiM", jer se radi po obrazovnom sistemu Srbije, a aktuelna vlast u pokrajini nije kooperativna.
Pojašnjava da je za decu koja zbog bolesti ne mogu da nose maske obezbeđeno 10.000 vizira, kao i da su obezbeđena sredstva za dezinfekciju i higijenu učionica.
Zbog adaptacije i građevinskih radova bilo je poteškoća u planiranju nastave u 192 škole, a Šarčević navodi da je u poslednje četiri škole i taj problem rešen prošle nedelje.
Upitan kako će se škola odnositi prema roditeljima koji kažu da njegova deca neće nositi maske i da im niko neće meriti temperaturu ministar je rekao "da to ne može da prođe".
"Osnovna škola je zakonom obavezna. Vi možete reći moje dete neće u školu da ide, bićete opominjani, platićete kazne, a postoji i izuzeće iz porodice. Niko nije iznad države", naveo je on.
Ističe da su date različite opcije, ali da mere moraju da se poštuju.
Za učenike čiji su se roditelji opredelili da prate nastavu od kuće ocenjivanje mora biti u školi. Ti đaci će dolaziti u školu na proveru znanja u zakazanom terminu.
Radojičić: Rizici od zaražavanja u školama najmanji mogući
Grad Beograd, sa direktorima škola i resornim ministarstvom, nedeljama unazad priprema se za novu školsku godinu i rizici od zaražavanja su svedeni na najmanju moguću meru, rekao je gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić za RTS.
Gostujući na RTS-u dodao je da rizik u određenoj meri ipak postoji, zbog čega je važno da se poštuju epidemiološke mere.
"Deci moramo da objašnjavamo zašto je važno da nose maske, da im dobronamerno skrećemo pažnju na to, a takođe da i sopstvenim primerom to pokazujemo, tako da verujem da će deca dobro odreagovati", rekao je on.
Istakao je da se početak nove školske godine dočekuje spremno, kao i da će se nadalje prilagođavati i ponašati u zavisnosti od epidemiološke situacije.
Naglasio je da je bitno da se u školama ispoštuje propisana procedura i dodao da je najvažnije da se bolesno dete ne šalje u školu već da prati onlajn nastavu.
Radojičić je dodao da praćenje deteta i pažnja moraju da budu deset puta veći.
Dodao je da nastavnici znaju proceduru ako se u odeljenju pojavi sumnja na respiratorne infekcije što se prijavljuje Gradskom zavodu za javno zdravlje.
"Pored ozbiljnog udara na naše zdravlje, korona je napravila i veliki udarac na ekonomiju čitavog sveta i pojedinaca. Grad Beograd je u prethodnom periodu izdvojio oko 920 miliona dinara za nabavku zaštitne, higijenske i dezinfekcione opreme i sredstava, a do kraja godine u planu je još oko 460 miliona dinara", izjavio je Radojičić.
Deo tog novca upotrebljen je za opskrbu zaštitnom opremom nastavnog osoblja i dece u posebnim okolnostima kada je to potrebno.
On je posavetovao roditelje da je najbolje i optimalno rešenje da deca nose platnene maske jer ostvaruju dovoljnu zaštita, a sa ekološke strane postoji čitav niz prednosti - nisu plastične i perive su.
Gradonačelnik je rekao da je u obnovnu osam škola uloženo oko 155 miliona dinara, a istakao je i rekonstrukciju Zemunske gimnazije, gde je investirano oko 370 miliona dinara, kao i škole u Leštanima, čija je približna vrednost 550 miliona dinara.
"Uslovi u školama se popravljaju. Posle zdravlja, obrazovanje je najznačajnije za našu decu, zbog čega se toliko i vodi računa da se nađe mera između zaštite zdravlja najmlađih i toga da ne izgube školsku godinu", rekao je on.
Dodao je da će sa početkom školske godine biti 20 odsto više vozila u gradskom prevozu i oko pet posto u prigradskom.
"Ljudi nose maske i moramo insistirati na tome i u narednom periodu. U javnom prevozu će zasigurno ostati sve mere i one će biti poslednje koje ćemo relaksirati", rekao je on i dodao da se situacija u javnom prevozu stalno kontroliše.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Većina učenika se odlučila da nastavu prati u školi
Izvor: JUGpress.com, 31.Avg.2020
NIŠ..U niške osnovne i srednje škole prvi ulaze prvaci i petaci, kao i đaci koji su juna upisali prvi razred srednjih škola...Nakon prozivke slede roditeljski sastanci. Sutra, 1.septembra počinje zvanično nova školska godina koji donosi više pravila za ponašenje učenika, nego novina u nastavnim...
Odbijen zahtev sindikata da se odloži početak nastave, škole i vrtići sutra zvanično počinju sa radom
Izvor: JužneVesti.com, 31.Avg.2020
I pored epidemije korone školska godina počinje sutra, a neki đaci će se vratiti u klupe sa maskama, dok će drugi i dalje učiti od kuće. Ministarstvo prosvete uverava da je sve spremno za bezbedan početak nastave i nije prihvatilo zahtev sindikata da se to odloži za dve nedelje. I Predškolska...