Slovenački portal objavio non pejper o ideji promene granica; Dodik: Impresivna galama na priču o mirnom razlazu BiH

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Apr.2021, 11:47

Slovenački portal objavio non pejper o ideji promene granica; Dodik: Impresivna galama na priču o mirnom razlazu BiH

Slovenački portal "Necenzurisano" objavio je nezvanični diplomatski dokument, takozvani "non pejper" u kome se pominje ideja podele BiH, pripajanje Republike Srpske Srbiji i Kosova Albaniji.

Portal podseća da se od ponedeljka u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini spekuliše o tome da li je premijer Janez Janša zaista poslao u Brisel non pejper, u kome se pominje novo crtanje granica na području bivše Jugoslavije.

Za sada niko zvanično nije potvrdio da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel od Slovenije dobio dokument takvog sadržaja, međutim nezvanični diplomatski dokument, koji predviđa raspad Bosne i Hercegovine, pripajanje Republike Srpske Srbiji i ujedinjenje Kosova sa Albanijom zapravo postoji, tvrdi slovenački portal.

Portal dalje navodi da je dokument pod nazivom "Zapadni Balkan - put napred", kabinet Šarla Mišela primio još u februaru.

"Ko je to napisao ne može zvanično da se zna. Prema izvorima slovenačkih novinara, zasigurno nije napisan u slovenačkom Ministarstvu spoljnih poslova. Deo njegovog sadržaja mogao je biti napisan, prema nekim informacijama, u Budimpešti", piše portal i dodaje da se u diplomatskim krugovima dokument naziva "slovenačkim" jer je navodno Janšin kabinet učestvovao u njegovom slanju na razne adrese.

Ali, budući da se radi o nezvaničnom diplomatskom dokumentu namenjenom komuniciranju različitih stavova i inicijativa bez zvaničnog karaktera, "nema ni glavu ni potpis", a do Mišela je, navodi se, došao mimo zvanične diplomatske pošte, zbog čega se njegovo postojanje može u bilo kojem trenutku javno poreći.

Zbog toga, tvrdi portal, to nije zvanični stav Slovenije, već samo jedan od neformalnih predloga za moguće rešenje pitanja koja se tiču zemalja bivše Jugoslavije.

"Ali njegov sadržaj je u potpunoj suprotnosti sa svim važećim dokumentima na kojima se temelji spoljna politika Slovenije. Dokument je prilagođen srpskim i hrvatskim nacionalističkim krugovima, koji već tri decenije rade na komadanju Bosne i Hercegovine", piše portal.

U uvodu dokument spominje "nerešena nacionalna pitanja Srba, Albanaca i Hrvata", koja su se pojavila nakon raspada Jugoslavije, a autori dokumenta ističu da čak i nakon uspostavljanja mira nakon završetka ratova, obećanih evropskih perspektiva i napretka Severne Makedonije i Crne Gore u ovom pravcu u regionu, "ključna pitanja ostaju nerešena".

U tekstu se kao glavna nerešena pitanja ističe da je Dejtonski sporazum 1995. godine, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, praktično prepoznao ono što je postignuto u ratu, ali ne u principu, da je trenutno teško zamisliti evropske perspektive Srbije i Kosova, da se članstvo BiH u EU može u potpunosti isključiti.

Takođe, pominje se i da je prazan prostor u međuvremenu iskoristila Turska, koja je povećala svoj uticaj u BiH i Severnoj Makedoniji, da osim Turske i nekoliko političara naklonjenih toj zemlji niko nije zadovoljan situacijom u BiH.

Autori dokumenta naglasili su da Srbija, Hrvatska i Albanija trenutno imaju stabilne vlade i da su njihovi izabrani političari sposobni donositi strateške odluke

U ključnom delu non pejpera kao rešenja za probleme predlaže se ujedinjenje Kosova i Albanije, gde bi srpski deo Kosova dobio poseban status po uzoru na Južni Tirol, zatim ujedinjenje većine teritorije Republike Srpske sa Srbijom, pri čemu bi Srbija pristala na ujedinjenje Kosova i Albanije.

Predlaže se i da se hrvatsko nacionalno pitanje reši spajanjem većine hrvatskih kantona u BiH sa Hrvatskom ili davanjem posebnog statusa hrvatskom delu BiH, takođe po uzoru na Tirol.

Sva ova rešenja, smatraju autori non pejpera ubrzala bi pregovore o članstvu zemalja Zapadnog Balkana u EU i NATO-u.

Ipak, ocenjuje "Necenzurisano" to su predlozi kojima se oštro protive u SAD-u, Nemačkoj, Francuskoj i drugim evropskim zemljama, a međunarodna zajednica naglašava važnost teritorijalnog integriteta BiH i protivi se novom iscrtavanju granica na prostoru bivše Jugoslavije.

"Zeleno svetlo za raspad Bosne i Hercegovine i ujedinjenje Kosova sa Albanijom dalo bi novi zamah srpskim nacionalistima u Crnoj Gori i albanskim nacionalistima u Severnoj Makedoniji, dvema članicama NATO-a", piše portal.

Ocenjuje se da je to što se dokumentom spominju Slovenija i Janša verovatno najveći udarac za predstojeće slovenačko predsedavanje EU.

Ipak dodaje se da Janša nije izričito porekao postojanje dokumenta, već da je naglasio da bi "bilo teško predati nešto Šarlu Mišelu u februaru ili martu, budući da ga je posljednji put sreo prošle godine".

Ali, postoji mnogo mogućih načina na koje je dokument mogao stići do Brisela, navodi portal i kao primer navodi sastanak Višegradske grupe sredinom februara u Poljskoj kojem je prisustvovao Mišel i gde je Janšin najbliži politički saveznik u EU Viktor Orban mogao da mu dostavi dokument.

U dokumentu se govori i o budućim "koracima", odnosno o "tihoj proveri" kod donosilaca odluka u regionu i međunarodnoj zajednici da li se plan može sprovesti.

"Ako se dokaže da se ne može postići sporazum, dokument će zadržati status non pejper", zaključuje portal.

Prema informacijama portala Necenzurisano, poslednjih meseci o BiH su postojala tri "non pejpera" u kojima je Slovenija na ovaj ili onaj način učestvovala.

Dodik: Impresivna galama na priču o mirnom razlazu BiH

Predsedavajući i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas, povodom navodno nezvaničnog dokumenta slovenačkog premijera Janeza Janše o "rasparčavanju" BiH i promeni granica na Zapadnom Balkanu, da on nije video nikakav dokument, da ne znam da li on uopšte postoji, ali da je "impresivno" kolika se galama oko toga podigla.

"Samo zato što je neko pomenuo priču o mirnom razlazu, kao da je rekao da je to atomski razlaz", primetio je Dodik odgovarajući na pitanje ko, po njegovom mišljenju, stoji iza tog "nonpejpera".

Dodik je rekao da miran razlaz treba da se stavi kao jedna od opcija o kojoj treba raspravljati.

"A, to da li je mirno ili će nešto biti nasilno, ne zavisi od nas dole, već više od drugih.. Kada pričate sa Amerikancima oni kažu da 'postoji mogućnost rata'... Pa, dovoljno je da oni kažu da neće biti nikakvog rata i da će neko, ako bilo šta pokuša, osetiti snagu SAD, kako cesto nama govore", rekao je Dodik.

Kako je poručio, neka oni garantuju mir svojom snagom, i dozvole politički dogovor u BiH između tri konstitutivna naroda.

"Naravno da treba pridobijemo region i druge faktore za takvo rešenje, ali nema veće stvari od toga da pokažemo civilizacijsko dostignuće i da se raziđemo na miran način", rekao je Dodik.

On je rekao da je protiv rata i da on neće ratovati, niti želi da srpski narod u RS ili bilo gde dovede u poziciju da razmišlja ili da uvodi bilo kakav rat, ali da će biti uporan u nastojanju da se razgovara o tome kako BiH ne može da uspe.

Svi su, kaže, toga svesni - da BiH nema šanse da uspe, da u njoj nema bazičnog dogovora ni o čemu.

"BiH je sklepana kao realizacija njihove ideje o velikom liberalnom poretku u svetu, i nastojanju da pokažu da narodi koji su ratovali, eto, mogu da se pomire... Danas je glavna reč pomirenje. Ja nemam potrebu ni sa kim da se mirim, niti da koga da prizivam, ali moram racionalno da razgovaram o temama koje su životno važne", rekao je Dodik.

On je istakao da ne želi da bude zarobljenik pogrešnih koncepcija iz polovine 90ih godina, kao i toga da, nakon 25 godina dokaza o tome da BiH ne može da funkcioniše, ne sme o tome da govori.

"Ja ću uporno o tome govoriti", rekao je Dodik i dodao:

"Da li ima razgovora? Najčešće neformalnih, ima. Nema nijednog ambasadora SAD, nemačkog, francuskog, koji je otišao iz BiH, a ja ga sreo nakon pet, šest godina, a da ne deli moje mišljenje, da BiH ne može nikako", rekao je Dodik.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Zvaničnici u BiH o navodnom 'non paperu': Neko želi destabilizirati Balkan

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 15.Apr.2021

Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (BiH) Bisera Turković, u četvrtak 15. aprila, poručila je, reagujući na objavljivanje navodnog neslužbenog slovenskog diplomatskog dokumenta, koji govori o cijepanju BiH, da je teritorijalni integritet države neupitan. U Sloveniji, Hrvatskoj i BiH...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.