Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Dec.2017, 15:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uspešna polusezona FK Spartak
Subotički Spartak ostvario je prošle sezone dobar plasman u fudbalskoj Super ligi Srbije, za malo mu je izmakao plej-of, a zasluge za dobre partije pripisivane su ruskom treneru Andreju Černišovu.
Na kraju te sezone Černišov je otišao iz Spartaka, kao i niz iskusnih igrača, tako da su "plavi golubovi" u novi šampionat ušli kao najmlađa ekipa u Super ligi i jedna od najmlađih u Evropi. I porušili sve rekorde koje Černišov nije stigao da sruši. Zahvaljujući novom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << treneru Aleksandru Veselinoviću.
Nakon dve godine na klupi litvanske Suduve, i kratke epizode u Vojvodini, Aleksandar Veselinović preuzeo je Spartak pred početak nove sezone.
Iako se na prvi pogled čini da dosadašnje iskustvo nije veliko, možda je ključ za uspeh sa Spartakom ove godine u njegovih šesnaest godina rada sa mlađim kategorijama.
A upravo takvu ekipu je preuzeo, najmlađu u Srbiji i šestu najmlađu profesionalnu ekipu Evrope.
Na prvom treningu nisu ga dočekali fudbaleri koji iz automobila vade skupe torbe, već torbe s loptama i čunjevima, jer su, kao i njihov trener, bili željni novih izazova, pa su se pripremali za njegov dolazak.
O tome svedoči i podatak da su dva mlada reprezentativca odbila dan-dva odmora nakon reprezentativnih obaveza, već su želela odmah da se nametnu treneru.
"Postoji pravilo da nema idealnog trenera, već da postoje određene ekipe za određenog trenera i trener za određene klubove. Nama se potrefilo da napravimo neki spoj sa ekipom, sa svim ljudima u klubu, sa svim članovima stručnog štaba i rekao bih da kompletna organizacija kluba i trud svih koji su pripadali fudbalskom klubu Spartak su doveli do toga da smo danas na ovoj poziciji gde jesmo i da ove jeseni igramo, da tako kažem, mnogobrojne derbije", kaže Aleksandar Veselinović, trener FK Spartak Ždrepčeva krv
Na samom startu testirao je svakog igrača kako bi mu pronašao odgovarajuću poziciju u timu. Nakon odlaska trećeg strelca lige prošle sezone Ognjena Mudrinskog, u vatru je gurnuo do tada trećeg napadača Nemanju Nikolića koji mu se odužio sa sedam golova, dok je Đorđu Ivanoviću, i pored njegovog negodovanja, promenio poziciju. Koliko je bio u pravu svedoči devet golova i poziv za A reprezentaciju miljenika subotičke publike.
Veselinović je jedanaesti trener kapitena Spartaka Vladimira Torbice.
"Od samog starta priprema, ne samog starta prvenstva, nego starta priprema ove sezone to je jedan kvalitetan rad na treninzima gde se tačno zna ko šta treba da radi, gde se poštuje maksimalno ne samo reč glavnog trenera, nego uopšte ljudi iz stručnog štaba, svih trenera pomoćnih, tako da je to dovelo do jedne zaista sjajne atmosfere, i na trenizima, i van terena, pred utakmicu i tokom utakmice. Znači, što se kaže, svi dišemo kao jedan i mislim da je to jedan od najvažnijih razloga zašto imamo ovako dobre rezultate ove sezone", kaže Vladimir Torbica, kapiten FK Spartak Ždrepčeva krv.
Mladost i iskustvo su i u stručnom štabu. Pored iskusnog Vladimira Gaćinovića, Veselinović je za pomoćnika postavio nekadašnjeg komandanta odbrane Crvene Zvezde Sava Pavićevića, a za trenera golmana dugogodišnjeg čuvara mreže Vojvodine Srđana Žakulu. Oni su mu se odužili tako što su u zadnju liniju Spartaka stigla dva poziva selektora mlade reprezentacije Srbije.
"Atmosfera je fenomenalna, to se vidi i po rezultatima. Bez toga nema rezultata sigurno i mislim da Spartak treba samo ovako da nastavi i da će sigurno biti u vrhu srpskog fudbala", kaže Srđan Žakula, trener golmana.
Utakmicama protiv Voždovca i Vojvodine Spartak ima šansu da se zacementira na poziciji broj tri pred zimski san. Gde će zajedno sa navijačima sanjati Evropu. Nakon sedam godina. Međutim, Veselinoviću u Subotici jedino smeta to što je malo onih sa kojima može da sanja ovaj san.
"Ja mislim da je jedini put da idemo od utakmice do utakmice, da planski idemo korak po korak i onda ćemo na kraju videti gde će to da nas dovede. Ako bi izašli u Evropu to bi bio ogroman zamajac i za ove igrače, i za nas koji radimo sa njima, i za fudbalski klub Spartak, i za javnost i, nadam se, za ljubitelje fudbala. I ovom prilikom, još jednom, moja je želja da u što većem broju da dođu i podrže ove momke koji su svojim odnosom i svojim igrama zaslužili da stadion u Subotici bude popunjeniji. Na žalost, mislim da je to jedini segment fudbalske priče u Subotici koji zaslužuje negativnu ocenu. Dolazi jedna grupa ljudi koji su nam privrženi, koji nas vole i podržavaju i hvala im do neba na tome. Međutim, to je za grad Suboticu, rekao bih, porazno da na utakmici kada igrate protiv Čukaričkog ili Voždovca dođe 300-400 ljudi, a imali smo iskustvo prethodnog vikenda u Šapcu, kada su bili polarni uslovi, kada je preko hiljadu ljudi došlo i bodrilo svoju ekipu. Iskreno, bilo bi mi veliko zadovoljstvo ako bi vratili publiku na subotički stadion", kaže Aleksandar Veselinović, trener FK Spartak Ždrepčeva krv.
A moglo je vrlo lako da se desi da do ove reportaže uopšte i ne dođe. Jer, malo je onih koji se sećaju da je Spartak imao dogovor da Andreja Černišova na klupi u ovoj sezoni nasledi Milan Obradović. Ali, on se predomislio, a poverenje je dobio Veselinović. Ostalo je, ili će tek biti – istorija.
Pogledaj vesti o: Subotica
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...














