U potrazi za građanskom  hrabrošću

Izvor: Politika, 15.Maj.2012, 23:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U potrazi za građanskom hrabrošću

Predstava „Zoran Đinđić” polazi od atentata na premijera, ali posredno pokušava da progovori i o Srbiji danas i različitim hipotekama koje to društvo nosi, kaže reditelj Oliver Frljić

Poznato je da sam veliki izdajnik svega. U Srbiji tu titulu nisam uspeo da dobijem kada sam radio svoju predstavu „Kukavičluk” u Subotici, ali možda ću tu etiketu dobiti posle predstave „Zoran Đinđić”. Ne bih otkrivao nikakav sadržaj jer mislim da i nije toliko važan. Važnija >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je vrsta socijalnog gesta koji se radi sa ovom predstavom. U potrazi za građanskom hrabrošću koje danas, na žalost u Srbiji nema preterano, mislim da je Atelje 212 pokazao hrabrost zato što je odlučio da predstavu „Zoran Đinđić” uvrsti u svoj repertoar...

Ovako je juče hrvatski reditelj Oliver Frljić najavio svoj novi provokativni autorski projekat „Zoran Đinđić” koji je u protekla dva meseca pod „velom tajnosti” radio u Ateljeu 212. Premijera ove predstave, koja je od same najave pobuđivala izuzetnu pažnju, biće u petak uveče, 18. maja u 20 časova u Ateljeu 212.

Predstavom „Zoran Đinđić” ujedno će biti otvoren treći festival pozorišne igre „Mucijevi dani”. Dramaturg je Branislava Ilić, scenograf Marija Kalabić, kostimograf Sandra Dekanić, kompozitor Irena Popović, a asistent reditelja Nikola Ljuca. U glumačkoj ekipi su: Feđa Stojanović, Branislav Trifunović, Ivan Jevtović, Vladislav Mihailović, Tanja Petrović, Milan Marić, Miloš Timotijević i Tamara Krcunović. U programu predstave citiran je Breht: „Najgora od svih vrsta nepismenosti jeste politička nepismenost. Politički nepismena osoba ne čuje, ne govori, niti učestvuje u političkim dešavanjima. Ona ne zna da troškovi života, cena pasulja, ribe, brašna, stanarina, cipela, lekova, zavisi od političkih odluka...”

Oliver Frljić smatra izvesnom vrstom prednosti kada je rad na predstavi „Zoran Đinđić” u pitanju to što nije bio tu dok su se dobro poznate stvari događale, o kojima je obaveštavan posredno jer nije ostrašćen na način na koji ljudi jesu ovde.

– U srpskom društvu, čini mi se, danas postoje dve paradigme o Đinđiću: pljuvačka, koja negira bilo šta što je on napravio i koja je kroz različito medijsko obraćanje radila sve da umanji ono što je Đinđić realno napravio. Druga je ona koja radi na njegovoj glorifikaciji, nekritičnom stvaranju kulta njegove ličnosti. U svom radu sam pokušao da zaobiđem i jednu i drugu paradigmu i nastojao sam da progovorim scenskim jezikom koji mislim da je adekvatan za to – objašnjava intrigantni reditelj i dodaje:

– Predstava „Zoran Đinđić” polazi od atentata na pomenutog tragično nastradalog premijera, ali posredno pokušava da progovori i o Srbiji danas i različitim hipotekama koje to društvo nosi.

Jedna od tih hipoteka, svakako je i atentat na Zorana Đinđića. Dodatna činjenica jeste to da u tom pogledu ništa drugo nije urađeno, osim što su direktni izvršioci tog ubistva uhvaćeni. Mislim da je to sramota za jedno društvo, bilo da je reč o Hrvatskoj, Bosni ili Srbiji. Naša predstava jeste jedna vrsta podsećanja institucijama i građanima ove zemlje, šta bi trebalo raditi, kako bi trebalo biti. Mislim da građani ove zemlje nemaju ni u jednoj postojećoj političkoj opciji svoje autentične predstavnike. Što je društvo više depolitizovano, mislim da treba više raditi političko pozorište, jer zapravo teatar i neke druge grane umetnosti mogu preuzeti tu funkciju koju evidentno ne rade institucije koje su zadužene za to, a koje kroz naše poreze plaćamo – kaže Frljić.

Veliki broj glumaca, kako saznajemo, odbio je da učestvuje u najnovijem projektu Olivera Frljića „Zoran Đinđić”. Evo kako je rad na pomenutoj predstavi prokomentarisao iskusni Feđa Stojanović:

– Reč je o političkom teatru koji se dugo godina nije pojavljivao na ovim prostorima. Pojavljivale su neke iskrice političkog teatra koje su više milovale. Ova zapravo udara pravo u stomak. Ne mogu da se oduprem utisku da su mnoge kolege odbile saradnju sa Frljićem. Definitivno sam siguran da oni ili nisu pokazali hrabrost da uđu u nešto potpuno drugo od onoga što je uobičajeno za naše pozorište, ili su pokazali neverovatno neznanje. Sada kada gledam ove mlade ljude, ponosam sam što sam u ovom timu.

B. G. Trebješanin

objavljeno: 16.05.2012.
Pogledaj vesti o: Subotica

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.