Izvor: Magyar Szó, 22.Apr.2015, 13:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sve o poljoprivredi
Poljoprivredna škola u Bačkoj Topoli održala je otvoren dan. Na manifestaciji se više srednjih škola iz okoline predstavilo osmacima, koji su stizali iz više naselja u autobusima obezbeđenim od lokalne samouprave. Na obrazovnoj izložbi su bile prisutne tri srednje škole iz Bačke Topole; pored domaćina, Poljoprivredne škole, predstavili su se i Tehnička srednja škola „Šinkovič Jožef“ kao i Gimnazija i Ekonomska škola „Dositej Obradović“, a pored njih bile su prisutne i medicinske >> Pročitaj celu vest na sajtu Magyar Szó << srednje škole iz Subotice, Sente, kao i Politehnička škola i Hemijsko-Tehnološka škola iz Subotice.
Na štandovima škola mogli smo se upoznati sa svakodnevnim životom škola, saznati kakve smerove otvaraju za đake, upoznati se sa predmetima koji se tamo uče, a prisustvovali smo i praktičnom radu: mesari su punili i pekli kobasice, prehrambeni tehničari su posetioce dočekivali sa krofnama, palačinkama i gumenim bombonama, cvećari su prikazivali bukete i ikebane, a na štandu tehničke škole su zainteresovani mogli pogledati razne tehničke uređaje. U dvorištu su se šišale ovce, mogla se pogledati trka traktora, a hrabriji su se mogli oprobati i u jahanju. Mladi su se takmičili u prepoznavanju raznog semenja, kao i cvećari. Najbolji su, naravno, dobili nagrade.
Poljoprivredna škola već godinama aktivno učestvuje u proslavi Dana Zemlje: ovogodišnje pobednike literarnog i likovnog takmičenja su juče nagradili. Učenici su pripremili plakate na mađarskom i srpskom jeziku koji su nas upozorili na važnost očuvanja životne okoline. Na manifestaciji je prisustvovao pokrajinski sekretar za obrazovanje, javnu upravu i nacionalne zajednice, Mihalj Njilaš, sa svojom pratnjom. Direktor Poljoprivredne škole, Tibor Tot, je izjavio da je sa sekretarom vodio razgovore tokom kojih je Mihalj Njilaš dao podršku preliminarnom upisnom planu škole. To je značajna podrška jer je škola ranije od ministarstva obrazovanja dobila nalog da smanji broj ponuđenih smerova, ali, kako je naglasio Tot, i učenici i poslodavci su zainteresovani za ove smerove tako da se pokazuje potreba za njihovim održavanjem u ponudi. Dogodine će se otvoriti kombinovano odeljenje za trogodišnje obrazovne smerove tako da će po deset učenika moći pohađati rukovanje poljoprivrednim mašinama, cvećarski i mesarski smer.
Pogledaj vesti o: Subotica







