Štadlerov voz od Beograda do Novog Sada

Izvor: Danas, 23.Jun.2015, 22:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Štadlerov voz od Beograda do Novog Sada

Železnice Srbije juče su, promotivnom vožnjom, na relaciji Beograd - Novi Sad - Beograd uključile u redovan saobraćaj prvu novu elektromotornu garnituru švajcarskog proizvođača Štadlera kao ICS (Inter Siti Srbija) voz koji će ubuduće redovno saobraćati od Beograda do Novog Sada i Subotice.

Nakon konferencije za novinare na Glavnoj železničkoj stanici u Beogradu, prva nova elektromotorna garnitura koja je uključena u redovan putnički železnički saobraćaj krenula >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << je juče iz Beograda u 12 sati za Novi Sad, gde je po redu vožnje stigao u 13 i 33. Novom elektromotornom garniturom putovali su i redovni putnici sa te linije. Osim garniture koja je uključena u saobraćaj, na prvom levom koloseku Glavne železničke stanice u Beogradu bila je postavljena još jedna nova garnitura, koju su putnici i posetioci mogli da obiđu. Nakon promotivne vožnje novog elektromotornog voza, po dolasku u Novi Sad, generalni direktor Železnica Srbije Miroslav Stojčić i njegovi saradnici i u tom gradu su se obratili medijima.

- Uključivanjem u redovan putnički saobraćaj prve elektromotorne garnituru švajcarskog proizvođača Štadlera na toj liniji putnicima je obezbeđen brži i kvalitetniji prevoz. Dosad je Železnicama Srbije isporučeno 17 novih Štadlerovih vozova, od ukupno 21 garniture. Ti vozovi će se sukcesivno uključivati u redovan putnički železnički saobraćaj širom Srbije. Preostala četiri voza će, kako je predviđeno ugovorom, biti isporučena do kraja avgusta. Štadler je prošao sva tipska ispitivanja i dobio je dozvolu za upotrebu - izjavio je Stojčić.

Prema njegovim rečima,  švajcarski vozovi napravljeni su po najsavremenijoj tehnologiji i njihova maksimalna brzina iznosi 160 kilometara na sat, ali da zbog stanja pruge u Srbiji saobraćaju manjim brzinama.

- Brzina vozova će se povećavati kako se budu završavali započeti projekti na modernizaciji srpskih pruga, koji se finansiraju sredstvima ruskog kredita od 800 miliona dolara namenjenih železnici - naglasio je Stojčić.

Železnice Srbije potpisale su ugovor sa švajcarskim Štadlerom za isporuku 21 elektromotornog voza marta 2013. godine, a vrednost ugovora je 99 miliona evra i realizuje se iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj.

Novi voz će svakodnevno saobraćati na liniji Beograd - Novi Sad sa polaskom iz Beograda u 12 sati i dolaskom u Novi Sad u 13.33, a u povratku voz kreće u 14.06 i stiže u Beograd u 15.51. Na relaciji Beograd - Subotica voz će svakodnevno polaziti iz Beograda u 17 i u povratku za Beograd u 05.55.

Cene

Na relaciji Beograd - Novi Sad cene karata za prvi razred u jednom smeru iznose 560 dinara ako su kupljene na blagajni železničke stanice, odnosno 840 dinara za putnike koji se odluče da kartu kupe u vozu. Karte za drugi razred su nešto jeftinije, 430 dinara na blagajni, odnosno 650 dinara u vozu. Na relaciji Beograd - Subotica cena karte za prvi razred u jednom smeru iznosi 940 dinara za kartu kupljenu na blagajni železničke stanice, odnosno 1.410 dinara u vozu. Karta za drugi razred na toj relaciji košta 720 dinara na blagajni, odnosno 1.080 dinara u vozu.

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.