SVM održava naučni skup o istoriji mađarske stranke

Izvor: Blic, 18.Feb.2012, 13:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SVM održava naučni skup o istoriji mađarske stranke

Subotica - Savez vojvođanskih Mađara (SVM) organizovao je danas naučni skup u Subotici povodom 90. godišnjice od osnivanja prve mađarske stranke Vojvodini.

Predsednik SVM Ištvan Pastor je istakao da je reč o posebnom događaju, jer političke stranke retko imaju priliku da organizuju naučne skupove.

- Pored upoznavanja naše zajedničke istorije, cilj nam je jačanje poverenja dva naroda, koje mora >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << biti osnova zajedničke evropske budućnosti - rekao je Pastor.

On je naveo i da je povodom 90 godina od osnivanja Madjarske stranke, kako se izvorno zvala, SVM želeo organizovati konferenciju na kojoj će se razgovarati o istoriji, a ne obeležiti jubilej "običnim otkrivanjerm table".

- 1918. značajna je kako za Madjare u Vojvodini, tako i za sve druge narode koji žive na ovom prostoru - istakao je Pastor.

Naučni skup "Prostor i vreme nakon 1918. godine - mogućnosti manjinske politike" je organizovan povodom osnivanja prve madjarske stranke u Vojvodini, koja je 1922. udarila temelje političkom organizovanju mađarske nacionalne zajednice, posle raspada Austrougarske monarhije.

U nastavku konferencije, koja je počela u 10 časova, biće prezentovani radovi istoričara Madjarske i Srbije, a uvodničari su kopredsedavajući Medjudržavne komisije za utvrđivanje istine o dogadjajima u periodu od 1941 do 1948. akademici Vojislav Stanovčić i Ferenc Glac.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.