SU:Za pijane,hitna pomoć stiže sa policijom

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Mar.2017, 11:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SU:Za pijane,hitna pomoć stiže sa policijom

Zbog učestalih napada na ekipe Službe hitne pomoći u Subotici, pacijentima u alkoholisanom stanju ubuduće će ova medicinska služba usluge pružati samo uz asistenciju policije.

Zaposleni u Službi hitne medicinske pomoći u Subotici sve češće su žrtve verbalnih i fizičkih napada, pa i pretnji nožem i pištoljem, od strane alkoholisanih pacijenata.

Zbog toga često dolazi do paradoksa: da medicinski radnici završe na lekarskoj intervenciji, a pacijenti u - >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << policijskoj stanici.

Ovih dana je pacijent u alkoholisanom stanju, nakon zbrinjavanja, udario šamar tehničaru iz lekarske ekipe.

Ovo je četvrti napad na Službu hitne pomoći u protekla tri meseca koja, u preko pet odsto od ukupnog broja izlazaka na teren, interveniše na poziv pacijenata u alkoholisanom stanju.

"Iz ovog razloga, nadležni iz Doma zdravlja doneli su odluku po kojoj će lekarske ekipe na terenu pristupati zbrinjavanju agresivnih pacijenata u alkoholisanom stanju samo uz prisustvo policije", izjavila je dr Mihaela Budimski, portparolka Doma zdravlja u Subotici.

Povećan je broj intervencija Službe hitne pomoći koja prioritetno zbrinjava pacijente kojima je ugrožen život. Pored toga, za čak 70 odsto od ukupnog broja poziva ispostavlja se da predstavljaju preglede trećeg reda hitnosti.

Zaposleni u Dispečerskom centru, koji dnevno prime i po 300 poziva, kažu da već tada bivaju izloženi verbalnim napadima.

"Često se događa da su pacijenti nestrpljivi. Izražavaju nezadovoljstvo već pri prvom kontaktu sa dispečerom. Već pri prvom pitanju: šta je sa pacijentom, oni kažu da mu je loše. Ako postavimo više pitanja, odmah dolazi do pretnji i uvreda", kaže Borislav Davčik, glavni tehničar Službe Hitne medicinske pomoći u Subotici.

Protiv pacijenata u alkoholisanom stanju, koji su nakon lekarske intervencije fizički nasrnuli na ekipu Hitne pomoći, podnete su prekršajne prijave.

Pošto su ovakvi napadi učestali, u Služni Hitne medicinske pomoći u Subotici smatraju da bi ovaj njihov problem bio rešiv tek kada bi dobili status službenih lica.
Pogledaj vesti o: Subotica

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.